Altın, ABD istihdam verileri öncesinde yükselişini hızlandırdı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Altın, ABD istihdam verileri öncesinde yükselişini hızlandırdı
Doviz.com
05.07.2024 11:39

Gram altın, Fed'in faiz patikası üzerinde etkili olabilecek ABD istihdam verileri öncesinde yaklaşık yüzde 1 yükselerek 2.500 lira eşiğine yaklaştı.

Bugün ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde saat 11.30 itibarıyla ons altın yüzde 0,42 artışla 2.366 dolara çıkarken; ons altın ve Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın yüzde 1 yükselişle 2.492 TL seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi ise aynı dakikalar itibarıyla yüzde 0,15 düşüşle 104,66 seviyesinden işlem görüyor.

Doların performansını, ABD dolarının diğer altı majör para birimi karşısında ölçen endeksteki haftalık düşüş ise altının diğer para birimlerine sahip alıcılar için daha cazip hale gelmesine yol açıyor.

Altında ABD verileri yükselişi destekledi

KCM Trade analisti Tim Waterer da altındaki son yükselişe ilişkin, "Altın, bazı zayıf ABD makro verilerinden faydalanarak, şu ana kadar verimli bir hafta geçirdi" dedi.

Son olarak çarşamba günü açıklanan ADP istihdam raporu, ABD'de iş gücü piyasasının soğuduğuna işaret etmişti. Ayrı bir rapor ise geçen hafta ABD işsizlik yardımları için yapılan başvuruların 10 ayın zirvesine çıktığını göstermişti.

Bu verilerin ardından piyasalarda gözler ise haftanın en kritik verisi olan ABD tarım dışı istihdam verisinde olacak. Buna göre istihdam rakamları TSİ 15.30’da açıklanacak.

Waterer, konuyla ilgili paylaşımında, istihdam verilerinin tahminlerin altında kalması durumunda yatırımcıların faiz indirimine gidilmesine yönelik beklentisinin artacağını ve bunun da ons altının 2.400 dolar seviyesine ulaşmasına destek olabileceğini söyledi.

CME FedWatch Tool'a göre yatırımcılar şu anda Fed'in eylül ayında faiz indirimine gitme ihtimalini yaklaşık %66 olarak fiyatlıyor.

Düşük faiz oranları, getirisi olmayan altını tutmanın fırsat maliyetini azaltırken, bu durum ise altına olan ilgiyi artırarak fiyatların yükselmesine destek oluyor. Bu sebeple faiz indirimi beklentilerini güçlendirecek veriler, altın fiyatlarındaki yükseliş için temel bir katalizör olarak görülüyor.

Altında beklentiler ne yönde?

Öte yandan, altında düşüş yönlü beklentiler de bulunuyor. Buna göre NAB analistleri, son olarak altın fiyatlarının 2024 yılında ons başına ortalama 2.200 dolar civarında olmasını, 2025 yılında ise 2.050 dolara gerilemesini beklediğini açıkladı.

NAB, konuyla ilgili notunda, "2024'ün başlarında altın talebi merkez bankası alımlarıyla desteklendi. Bu kurumların temel önceliği, rezervlerindeki varlıkların çeşitlendirilmesi gibi görünüyor" ifadelerini kullanarak, yılın geri kalanında talebin ilk yarıdaki kadar güçlü olmayabileceği endişesiyle fiyatlarda düşüş beklediğini duyurdu.

İLGİLİ HABER BofA'dan ons altın için yeni tahmin Bank of America (BofA), ticari olmayan altın talebi ve Fed'in faiz indirimi beklentileri doğrultusunda altının ons fiyatının önümüzdeki 12 ila 18 ayda 3 bin dolara ulaşacağını öngördü.
İLGİLİ HABER Yaz döneminde gram altın nerede olur?: 7 kurum beklentisini açıkladı Pazartesi günü tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan altın, haftanın son işlem gününde yükselse de haftalık bazda bu yılın en büyük kaybına hazırlanıyor. Peki kurumlar yaz döneminde gram altına yönelik ne bekliyor? İşte 7 kurumun gram altın beklentisi..
REKLAMI KAPAT X