Altın ve dolarda bayram tatili öncesinde yükseliş hızlandı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Altın ve dolarda bayram tatili öncesinde yükseliş hızlandı
Doviz.com
14.06.2024 12:39

Kurban Bayramı tatili öncesinde haftanın son işlem gününde dolar/TL ve gram altında yükseliş hızlandı.

Kurban Bayramı tatili öncesinde yurt içi piyasalarda haftanın son işlem gününde hareketlilik arttı. Buna göre dolar/TL yüzde 1,45 yükselirken, değeri ons altın ve dolar/TL ile hesaplanan gram altın yüzde 2’ye yakın yükseliş kaydetti.

Yerel seçimlerin ardından 32 ila 32,60 bandında yatay seyreden dolar/TL'de son günlerde küresel yatırımcının günlük risk iştahını yansıtan sınırlı dalgalanmalar görülmeye başlanmıştı.

Buna göre önce Avrupa'da gerçekleşen seçim sonuçları ardından ise ABD istihdam ve ABD enflasyon verileriyle TL'de yabancı günlük giriş çıkışını içeren hareketler hızlanmıştı.

İşlemciler ise TL'nin gelişmekte olan ülke para birimlerine giriş çıkışlarını benzer şekilde yansıtmaya yeni başladığını belirterek, bunun da sağlıklı bir hareket olduğunu aktarmıştı.

İLGİLİ HABER Morgan Stanley’den Türkiye analizi: CDS, dolar ve faiz tahmini Morgan Stanley analistleri, Türkiye'ye ilişkin yayımladıkları son notta, 270 baz puan civarındaki Türkiye’nin 5 yıllık risk priminin (CDS) 217 baz puana gerileyeceğini ve 2025 ortasında dolar/TL’nin 39 lira seviyesinde seyredeceğini öngördü. Analistler ayrıca yetkililerin dezenflasyona olan bağlılığının faiz indirimi beklentilerinin 2025 yılının ilk çeyreğine taşınmasına yol açtığını söyledi.

Altında son durum

Altın fiyatları ise Fed'in bu yıl sadece bir faiz indirimi öngörmesine rağmen beklenenden daha zayıf gelen ABD üretici enflasyonu verilerinin ardından haftanın son işlem gününde yükselişine hız kazandırdı.

ABD'de dün açıklanan üretici fiyat endeksi (ÜFE) verisi, mayıs ayında düşük enerji maliyetleri nedeniyle beklenmedik bir şekilde düşüş yaşandığını ve enflasyonun ilk çeyrekte yükseldikten sonra gerilemeye başladığını göstermişti.

Bu da çarşamba günü faizi 23 yılın en yüksek seviyesinde sabit bırakan Fed’in yıl sonuna kadar sadece bir faiz indirimi beklendiğini aktarmasının ardından faiz indirimi sayısının ikiye çıkabileceği tahminlerini yeniden kuvvetlendirdi.

Kitco Metals kıdemli analisti Jim Wyckoff ise konuyla ilgili paylaşımında, "Piyasa bu yıl muhtemelen birden fazla kesinti olacağını düşünüyor ve bu yüzden altın piyasasında daha güçlü bir satış baskısı görmüyorsunuz, bugün tahvil getirilerinin düştüğünü görmemizin nedeni de bu." dedi.

Kaynak: Tradingview

Gösterge ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi ise 25 Nisan’da yüzde 4,73 seviyesine kadar çıktıktan sonra bugün itibarıyla yüzde 4,21’e geriledi. Bu oran ise ABD 10 yıllık tahvillerinin 1 Nisan'dan bu yana en düşük seviyeye indiğini gösterdi.

İLGİLİ HABER Merkez Bankası, dolar ve enflasyonda yıl sonuna ilişkin tahminleri açıkladı! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre yıl sonu dolar kuru tahmini 37,75 lira, enflasyon beklentisi ise yüzde 43,52 oldu.
REKLAMI KAPAT X