Fed faiz kararını açıkladı!

Okuma Süresi: 2 Dakika
Fed faiz kararını açıkladı!
Doviz.com
12.06.2024 21:00

Fed, iki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından haziran ayına ilişkin faiz kararını açıkladı.

ABD Merkez Bankası (Fed), haziran ayı para politikası toplantısının ardından politika faizini yüzde 5,25 ile yüzde 5,50 aralığında sabit bıraktığını duyurdu.

Piyasa katılımcıları bugün faizlerin sabit bırakılmasına kesin gözüyle bakarken, erken saatlerdeki fiyatlamalarda ilk faiz indiriminin eylül ayında gerçekleştirilmesine yüzde 47 ihtimal veriliyordu.

Bugün ABD’de açıklanan ve tahminlerin altında kalan enflasyon rakamları sonrasında ise eylül ayında faiz indirimi beklentisi yüzde 60 seviyesinin üzerine çıkmıştı.

Kaynak: CME Fedwatch

Fed Başkanı Jerome Powell ise ülkedeki verilerin karışık sinyaller verdiğini ancak ABD ekonomisinin son zamanlarda çok iyi performans gösterdiğini belirterek, "genel olarak iyi bir resim" bulunduğunu ve şu ana kadarki veriler dikkate alındığında iş gücü piyasasının güçlü olduğunu söylemişti.

Geçtiğimiz hafta açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisi de 272 bin ile beklentileri aşarak, Powell'ın istihdamın güçlü kaldığı vurgusunu teyit etmişti.

Dünya Bankası ise 2024 yılı için yayımladığı raporda, ABD ekonomisinin beklenenden daha güçlü performans gösterebileceği beklentisiyle küresel büyüme tahminini yükseltmişti.

ABD’den gelen verilerin yanında Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi’nde "enflasyonun zayıf ekonomik büyümeden daha az sorun teşkil etmeye başlaması" nedeniyle yaklaşık 5 yıl aranın ardından ilk kez faiz indirmişti.

İLGİLİ HABER Avrupa Merkez Bankası 5 yıl aranın ardından ilk kez faiz indirdi Avrupa Merkez Bankası (ECB), haziran ayı olağan para politikası toplantısının ardından "Euro Bölgesi’nde enflasyonun zayıf ekonomik büyümeden daha az sorun teşkil etmeye başlaması" nedeniyle yaklaşık 5 yıl aranın ardından ilk kez faiz indirdi.

Karar metninden öne çıkanlar

Fed'in faizleri son 23 yılın en yüksek seviyesinde sabit bıraktığı toplantıya ilişkin yayımlanan metinden öne çıkanlar ise şöyle oldu:

"Fed üst üste 7. toplantısında da faizleri değiştirmedi.

Yetkililer 2024 enflasyon tahminini %2,4'ten %2,6'ya yükseltti.

2024'te sadece bir faiz indirimi öngörüldü. Fed üyelerinin 2024 için faiz indirim beklentisi 25 baz puana indi.

2025 yılı için faiz indirimi beklentisi 75 baz puandan 100 baz puana çıktı.

Enflasyonun hafiflediği ancak yüksek seyretmeye devam ettiği düşünüldü.

‘Dot plot’ olarak bilinen noktasal grafiklerde 2024 yılı için çekirdek enflasyon beklentisi yüzde 2,6’dan yüzde 2,8’e yükseltildi."

REKLAMI KAPAT X