Altın yılın ikinci çeyreğine rekorla başladı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Altın yılın ikinci çeyreğine rekorla başladı
Doviz.com
01.04.2024 09:24

Altın fiyatları, ABD'de öncü enflasyon rakamlarının ardından Fed’in haziran ayında yılın ilk faiz indirimine gideceği yönündeki tahminlerin güçlenmesiyle yılın ikinci çeyreğine rekor seviyeden başladı.

Ons altın, seansın başlarında 2.265,49 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra TSİ 09.15 itibarıyla %1,22 artışla ons başına 2.261,54 dolar oldu. Ons altın ve dolar/TL’deki yükselişin etkisiyle gram altın ise yeni haftaya yüzde 1,23 artışla 2.356,33 liradan başladı.

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong ise cuma günü açıklanan kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi raporuna atıfta bulunarak, "Çekirdek PCE fiyat endeksinde herhangi bir yukarı yönlü sürprizin olmaması, altın fiyatlarının yeni rekor bölgeye girmesi için daha fazla ilerleme sağlamış olabilir" dedi.

İLGİLİ ANALİZ Altın, yatırımcısına sürpriz yapmaya hazırlanıyor Geçtiğimiz haftayı önemli bir yükseliş ile kapatan ons altın, yatırımcısına yeni haftada sürpriz yapabilecek potansiyelde bulunuyor.

Jun Rong, çekirdek endeksin neredeyse son iki yılın en düşük seviyesinde olmasının, Fed'in faiz indirim sürecini bir an önce başlatması için potansiyel olarak bir miktar alan açtığını da sözlerine ekledi.

Fed Başkanı Jerome Powell ise faiz oranlarının tarihsle olarak düşük seviyelere geri döneceğini düşünmediğini belirtse de, son ABD verilerinin "görmek istenilen çizgide" olduğunu ifade etmiş ve haziran ayında bir faiz indirimine yeşil ışık yakmıştı.

CME Group'un FedWatch aracına göre piyasalar ise şu anda Fed'in haziran ayında faiz indirimine başlama olasılığını %65,9 olarak fiyatlamaya başladı, bu oran cuma günü veriler gelmeden önce %61 seviyesindeydi.

Kaynak: CME FedWatch

Öte yandan altın, mart ayında faiz indirimi bahisleri, güçlü güvenli liman talebi ve merkez bankası alımlarıyla desteklenen hızlı bir rallinin ardından üç yıldan uzun bir sürenin en büyük aylık yükselişini kaydetmişti.

İLGİLİ HABER Seçim sonrasında altın yatırımcısını ne bekliyor? Altın fiyatları, Fed'in faiz indireceğine yönelik beklentilerin artması ve güçlü güvenli liman talebinin etkisiyle rekor seviyeyi gördü. Peki, yerel seçimler sonrası yeni haftada altında nasıl bir seyir bekleniyor?
REKLAMI KAPAT X