Borsa İstanbul'da tarihi rekor: 8.000 puanın üzeri test edildi

Okuma Süresi: 2 Dakika
Borsa İstanbul'da tarihi rekor: 8.000 puanın üzeri test edildi
Doviz.com
28.08.2023 17:30

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, 8.008 puanı test ederek rekor tazeledi.

BIST 100 endeksi, günün ilk yarısını 7,920 puan seviyesinde tamamladıktan sonra kapanışa doğru yeni bir rekor kırdı. Buna göre endeks, 8 bin puanın üzerini test ederek 8.008 puana kadar çıktı.

Analistlere göre, son dönemlerde ekonomi yönetiminin ortodoks adımları sonrası TL varlıklara yönelik artan ilgi, borsada lira bazlı olarak tüm zamanların en yüksek seviyesini de beraberinde getirdi.

İLGİLİ HABER İş Portföy/Zengin: Yabancının Türk varlıklarına dönmesi için zemin her zamankinden daha müsait Merkez Bankası’nın 750 baz puanlık faiz artırımı sonrasında ekonomistler yabancı yatırımların Türkiye'ye gelmesine yönelik değerlendirmede bulundu.

Öte yandan halka arzlar ile küçük yatırımcıların da borsaya yönelmesi, borsadaki volatilitenin yeniden canlanmasına destek oldu.

İLGİLİ HABER Borsa İstanbul, halka arz büyüklüğünde dünya dokuzuncusu oldu Halka arz rüzgarı devam ederken BIST'teki arz büyüklüğü ise 2 milyar dolara yaklaştı ve küresel çapta halka arz büyüklüğünde dünya dokuzuncusu oldu.

Endeks, saat 17.21 itibarıyla ise yüzde 3,20 artışla 7.963 seviyesinden işlem görüyor.

Borsa İstanbul'da bankacılık endeksi %3,40, holding endeksi ise aynı dakikalarda %3,20 primli seyrediyor. 

Küresel gündem

Uzmanlar, küresel pay piyasalarının, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın cuma günü Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada "şahin" adımların çok daha dikkatli atılacağını belirtmesiyle haftaya pozitif bir seyirle başladığını ifade ederek, yoğun makroekonomik veri takviminin yatırımcıların odağına yerleştiğini söyledi.

Fed'in faiz artırım döngüsünün son bulmuş olabileceği ihtimali ve Çin'de hükümetin hisse alım satımına yönelik damga vergisini düşürmesi yeni haftada risk iştahının güçlü seyretmesine neden oluyor.

Fed Başkanı Powell, uygun olması halinde faiz oranlarını daha da artırmaya hazır olduklarını belirterek, "Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde hedefimize doğru ilerleyeceğinden emin olana kadar politikamızı kısıtlayıcı bir seviyede tutma niyetindeyiz." ifadesini kullanmıştı.

İLGİLİ HABER Fed Başkanı Powell, Jackson Hole'da konuştu: Daha fazla faiz artırımına açık kapı bıraktı Fed Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole toplantısında enflasyonla mücadelede daha dikkatli olunması çağrısında bulunarak, ek faiz artışlarının gelebileceğini belirtti.
İLGİLİ HABER Ebebek halka arzında talep toplama tarihleri belli oldu: EBEBK kaç lot verir? Sermaye Piyasası Kurulu'nun onayının ardından ebebek halka arzının detayları da belli oldu. İşte EBEBK halka arzına yönelik tüm merak edilenler..
REKLAMI KAPAT X