Merkez Bankası, dolar ve enflasyonda yıl sonuna ilişkin tahminleri açıkladı!

Okuma Süresi: 1 Dakika
Merkez Bankası, dolar ve enflasyonda yıl sonuna ilişkin tahminleri açıkladı!
Doviz.com
15.03.2024 10:07

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre yıl sonu dolar kuru tahmini 40,53 lira, enflasyon beklentisi ise yüzde 44,19 oldu.

Merkez Bankası (TCMB), mart ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'nin sonuçlarını yayımladı.

Buna göre, katılımcıların 2024 yıl sonu dolar/TL beklentisi 40,53 TL olurken 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket döneminde 42,79 TL olarak belirlendi.

Kaynak: TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi

Faiz beklentisi

Katılımcıların BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi de yılın üçüncü anketinde yüzde 45,82 oldu.

TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi de aynı anket döneminde yüzde 45,00 olarak belirlendi.

Kaynak: TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi

Enflasyon beklentisi

Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi de bu anket döneminde yüzde 44,19 seviyesinde oldu.

Öte yandan 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 36,70,  24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 23,05 olarak belirlendi.

Kaynak: TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi

İLGİLİ HABER Merkez Bankası’nın faiz kararı ne zaman açıklanacak, beklentiler ne yönde? Beklentileri aşan şubat ayı enflasyon rakamlarının ardından yabancı kurumlardan da faiz artışı beklentileri gelmeye başladı. İşte Merkez Bankası’nın faiz patikasına ilişkin son tahminler..
İLGİLİ HABER Getiri yarışı kızıştı: Borsa, altın ve dolarda beklenti ne yönde? Yerel seçimlere üç hafta kala yatırımcıların aklındaki en kritik soru, bu dönemde hangi enstrümanın seçilmesi gerektiği. İşte uzmanların borsa, altın ve dolara ilişkin tahminleri..
REKLAMI KAPAT X