Merkez Bankası’nın sonraki hamlesi ne olacak?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Merkez Bankası’nın sonraki hamlesi ne olacak?
Doviz.com
22.03.2024 14:48

TCMB'den yeni bir faiz artışı beklemediklerini belirten Bank of America ekonomistleri, politika faizinin yıl sonuna kadar 250 baz puan indirilmesinin beklendiğini söyledi.

ABD'li bankacılık devi Bank of America (BofA), TCMB'nin 500 baz puanlık artışı ile ilgili bir analiz kaleme aldı.

Bank of America (BofA), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) dünkü faiz kararı ve mesajlarını değerlendirirken, bankanın izleyeceği politikaya yönelik beklentilerini de açıkladı.

TCMB’nin politika faizini 500 baz puan ve gecelik borçlanma/borç verme faizlerini bu oranın sırasıyla 300 baz puan altında ve üstünde belirlemesinin etkin faiz artırımını 650 baz puana getirdiğini aktaran Bank of America, para politikası duruşunun artık çok kısıtlayıcı hale geldiğini savundu.

İLGİLİ HABER Merkez Bankası'ndan 6 yıl sonra gelen faiz koridoru adımı Merkez Bankası, sürpriz bir kararla 500 baz puanlık faiz artırımına gittiği toplantının ardından 6 yıl sonra ilk kez faiz koridorunu da genişletti. Peki bu ne anlama geliyor? İşte Merkez Bankasının faiz koridoru serüveni ve ekonomistlerin yorumları…

BofA, "Sadece politika faizini değil, son dönemde attığı düzenleyici adımları da göz önünde bulundurduğumuzda TCMB'nin politika duruşunu artık oldukça kısıtlayıcı bir alana taşıdığını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

“TCMB'den yeni bir faiz artırımı çok düşük ihtimal”

"Politikada duruşundaki yüksek sıkılık seviyesi göz önünde bulundurulduğunda, TCMB'nin tekrar faiz artırımına gitmesini çok düşük bir ihtimal olarak görüyoruz" değerlendirmesini yapan BofA, "Açıklamalarında daha fazla artırıma açık kapı bıraktılar; ancak ücret artışları, fiyat ayarlamaları ve seçim kampanyası harcamalarının etkisi azaldıkça aylık enflasyon eğiliminin ikinci çeyrekte itibaren yavaşlamasını bekliyoruz. Yıl sonunda enflasyonu yüzde 42 olarak görüyor ve yıl sonuna kadar 250 baz puanlık bir indirimle politika faizini yüzde 47,5'e çekebileceklerini düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABER Deutsche Bank, TL'de yeniden iyimser tarafa geçti Deutsche Bank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 500 baz puanlık faiz artışının ardından yeniden TL uzun pozisyonuna girme konusunda güvenli hissettiklerini belirtti.
İLGİLİ HABER Goldman Sachs’tan TCMB yorumu: Döngünün başlangıcı değil Goldman Sachs, 500 baz puanlık faiz artırımının enflasyondaki artış ve Türk lirasındaki değer kaybına yönelik tek seferlik bir ayarlama olduğunu ve bir faiz artırım döngüsünün başlangıcı olmadığını belirtti.
Etiketler: BofA TCMB faiz enflasyon
REKLAMI KAPAT X