ABD Hazinesi son çeyrekte 776 milyar dolar borçlanma bekliyor

Okuma Süresi: 1 Dakika
ABD Hazinesi son çeyrekte 776 milyar dolar borçlanma bekliyor
Doviz.com
31.10.2023 09:18

ABD Hazine Bakanlığı, bu yılın dördüncü çeyreğine ilişkin borçlanma tahminini 852 milyar dolardan 776 milyar dolara düşürdü.

Bakanlık, bu yılın ekim-aralık ve gelecek yılın ocak-mart dönemlerine ilişkin borçlanma tahminlerini açıkladı.

Açıklamada, hazinenin bu yılın dördüncü çeyreğinde 776 milyar dolar borçlanmasının beklendiği belirtildi.

Aralık sonu nakit dengesinin 750 milyar dolar olacağının tahmin edildiği kaydedilen açıklamada, borçlanma öngörüsünün temmuzda duyurulan tahminden 76 milyar dolar düşük olduğu aktarıldı.

Açıklamada, Hazinenin 2024'ün ilk çeyreğinde de 816 milyar dolar borçlanmasının ve mart sonu nakit dengesinin 750 milyar dolar olmasının beklendiği bildirildi.

Hazinenin bu yılın temmuz-eylül döneminde, 1 trilyon 10 milyar dolar borçlandığı belirtilen açıklamada, söz konusu çeyrek sonunda nakit dengesinin 657 milyar dolar olduğu bilgisi paylaşıldı.

Bakanlık, temmuzda paylaştığı tahminde, Hazinenin üçüncü çeyrekte 1 trilyon 7 milyar dolar borçlanmasının beklendiğini, eylül sonu nakit dengesinin 650 milyar dolar olacağının öngörüldüğünü duyurmuştu.

İLGİLİ HABER Dolarda kritik bekleyiş: Piyasalar, Fed'in faiz kararı ile yeni borçlanma programına odaklandı Küresel piyasalarda haftanın en önemli gelişmesi olarak görülen Fed toplantısından saatler önce ABD'de yeni borçlanma planı duyurulacak. Piyasa katılımcıları da bu program ile genişleyen bütçe açığını finanse etmek için ABD’nin uzun vadeli tahvil satışlarını ne ölçüde artıracağını görme şansı yakalayacak.
REKLAMI KAPAT X