Akaryakıt fiyatlarında son durum: Güncel benzin ve motorin fiyatları (21 Mart 2023)

Okuma Süresi: 2 Dakika
Akaryakıt fiyatlarında son durum: Güncel benzin ve motorin fiyatları (21 Mart 2023)
Doviz.com
21.03.2023 16:07

ABD'de bankacılık sektöründe yaşanan krizin yol açtığı endişelerle 72 dolara geriledikten sonra yükselişe geçen brent petrolün ardından benzin ve motorin fiyatlarına indirim ya da zam gelip gelmediği vatandaşlar tarafından oldukça merak ediliyor.

Döviz kurları ve brent petrol fiyatlarındaki değişikliklerle birlikte vatandaşlar da benzin ve motorin fiyatlarını yakından takip ediyor.

Brent petrol son olarak ABD'de yaşanan bankacılık krizinin etkisiyle 72 dolara kadar sert bir geri çekilme yaşadı. Bu gerilemenin ardından ise benzin ve motorin fiyatlarında herhangi bir indirim olup olmadığı oldukça merak edilmeye başladı.

Brent petrol fiyatlarındaki sert gerilemeye rağmen son olarak ise bugün gece saatleri itibarıyla motorin fiyatlarına zam gelmişti.

21 Mart gece yarısından itibaren uygulanan 0,81 TLlik zam ayrıca pompa fiyatlarına da yansımıştı.

Benzin ve LPG grubunda ise herhangi bir fiyat değişikliğine gidilmemişti.

Motorine gelen son zammın ardından güncel akaryakıt pompa fiyatları ise şöyle olmuştu;

İstanbul'da motorin litre fiyatı şu an 20,54,

Benzinin litre fiyatı ise ortalama 20,50.

Bu zammın ardından 72 dolar seviyesinden yükselişe geçen brent petrol fiyatı ise 75 dolar seviyesine yaklaştı. Bu gelişmenin ardından ise piyasalarda henüz herhangi bir zam ya da indirim haberi bulunmuyor.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Tıklayın: Brent petrol 15 ayın en düşük seviyesinden sonra yükselişini hızlandırdı

REKLAMI KAPAT X