Araç fiyatlarında düşüş sürer mi?: ÖTV matrah güncellemesi piyasayı nasıl etkiler?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Araç fiyatlarında düşüş sürer mi?: ÖTV matrah güncellemesi piyasayı nasıl etkiler?
Doviz.com
21.11.2023 17:18

TÜİK verilerine göre ekimde ikinci el taşıt satışları yüzde 5,2 düştü. Peki, araç satışlarındaki düşüşün ortasında fiyatlardaki düşüş devam edecek mi? İşte sektör temsilcisinin konuyla ilgili değerlendirmeleri..

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) motorlu kara taşıtları istatistiklerine göre ekim ayında trafiğe kaydı yapılan otomobil sayısı geçen yılın aynı ayına göre yıllık bazda yüzde 72,3, toplam taşıt sayısı da yüzde 80,4 arttı. İkinci el piyasasında ise otomobillerde yüzde 10,3, toplam satışlarda da yüzde 5,2 düşüş yaşandı.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç ise ikinci el piyasasında ciddi bir düşüş yaşandığını belirtti.

Erkoç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İkinci el taşıt piyasasında ekim ayında otomobillerde yüzde 10,3, toplam satışlarda da yüzde 5,2 düşüşle, aylık bazda hazirandan sonra yılın ikinci en ciddi düşüşü yaşandı. İkinci el otomobiller 449 bin 265 adetle bu yıl aylık bazda en düşük, toplam araç sayısı da 723 bin 1 adetle şubattan sonraki en düşük düzeyde gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

Satışlardaki düşüşün sebeplerinden de bahseden Erkoç, şunları söyledi:

"Daha önceki yıllarda bu zamanlarda sıfır araç bayileri araç kampanyaları yaptığı için bu dönemlerde piyasada hareketlilik olurdu. Ancak şu an hem sıfır hem ikinci el piyasasında durağanlık olduğunu gözlemliyoruz. Bunun başlıca sebepleri faiz oranlarının yüksek, vade sayılarının düşük olması ve vatandaşların finansmana erişimde yaşadığı sıkıntılar..."

Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci elde fahiş fiyat artışını önlemek amacıyla yapılan düzenlemelerin de sektörde karşılık bulduğunu, fiyatlardaki köpüğün ortadan kalktığını ve yatırım amacıyla araç alıp bekletenlerin de araçlarını elden çıkardığı için bulunurlukta bir sıkıntı yaşanmadığı vurgulayan Erkoç, "Hayata geçirilen düzenlemelerden sonra fahiş fiyat artışlarının önüne geçildi, fiyatlarda yüzde 15 bandında bir düşüş var. Araç fiyatları gerçek piyasa değerine geldi, piyasada denge sağlandı. Fiyatlarda daha fazla düşüş yaşanacağını düşünmüyoruz" dedi.

Ancak Erkoç, piyasanın canlanması için vatandaşın banka kredisi kullanırken yaşadığı sıkıntıların ortadan kalkması gerektiğinin altını çizdi.

İLGİLİ HABER Uzmanlar yorumladı: Otomobil yatırım aracı olmaktan çıktı mı? Artan faizler ve sektöre yönelik düzenlemeler otomotivde fiyatları aşağıya çekerken, kur beklentileri ile yüksek enflasyon otomobilin yatırım aracı olmaktan çıkmasını zorlaştırıyor. Peki uzmanlar otomotiv ve yatırım ilişkisine yönelik ne söylüyor? İşte detaylar..

"ÖTV matrah güncellemesi olumlu ancak fiyatlarda önemli bir değişime yol açmaz"

Elektrikli araçların pazar payının arttığına dikkat çeken Erkoç, yapılan ÖTV matrah değişikliği ile fiyatlarda düşüş beklentisine girildiğini ancak önemli bir değişim beklemediklerini kaydetti.

Bununla birlikte elektrikli araçların satışında son bir yılda ciddi bir artış görüldüğünü, çevre açısından da elektrikli araçların yaygınlaşmasının önemli olduğunu vurgulayan Erkoç, "ÖTV'de yapılan matrah güncellemesi olumlu bir adım; ancak beklenen etkiyi göstermeyecektir. Şu an bazı markaların fiyat güncellemesi yaptığını biliyoruz ama bazılarında küçük bir düşüş, bazılarındaysa artış olacağı bildiriliyor; dolayısıyla önemli bir değişime yol açmayacaktır" ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER Elektrikli otomobillerde ÖTV matrahı değişti: Araç fiyatları nasıl etkilenecek? Motor gücü 160 kilovatın altında ve yüzde 10 özel tüketim vergisine tabi sadece elektrikli otomobiller için esas alınan matrah eşiği 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya yükseltildi. Peki, bu değişiklik ne ifade ediyor? İşte detaylar..
REKLAMI KAPAT X