Barclays TCMB’den sınırlı bir faiz artışı bekliyor

Okuma Süresi: 1 Dakika
Barclays TCMB’den sınırlı bir faiz artışı bekliyor
Doviz.com
15.09.2023 14:29

Barclays Plc ekonomistleri diğer büyük bankalardan ayrışarak, TCMB'nin gelecek haftaki Para Politikası Kurulu toplantısında daha sınırlı bir faiz artışına gideceğini öngördü.

JPMorgan Chase & Co. ve Morgan Stanley 21 Eylül’deki toplantıda 500 baz puanlık bir faiz artışı yapılmasını beklerken, Barclays 250 baz puanlık bir adım atılacağını tahmin etti.

İLGİLİ HABER Morgan Stanley, OVP sonrası faiz beklentisini revize etti Morgan Stanley, Orta Vadeli Program'a ilişkin değerlendirmesinde, enflasyon projeksiyonlarındaki yükseliş nedeniyle bu yıl için politika faizi beklentisini 5 puan artırdığını duyurdu.

Barclays analistleri, çok daha keskin bir hamleyi ihtimal dışı görmese de, ağustos ayında gerçekleştirilen beklenti üzeri faiz artırımının ardından “kademeli artış” beklediklerini söylediler.

“TCMB bankalar, şirketler ve hane halkı üzerindeki etkisini sınırlamak için sıkılaştırma döngüsünü daha kademeli bir şekilde sürdürmeyi tercih edecektir” diyen analistler, “Buna ek olarak, makro ihtiyati sıkılaştırma tüm hızıyla devam ediyor ve merkez bankası muhtemelen bunun daha büyük bir artış yapma ihtiyacını azalttığını düşünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Barclays Türkiye’de politika faizinin bu yıl sonunda yüzde 35, 2024 sonunda ise yüzde 40 olacağını tahmin etmeye devam ediyor.

İLGİLİ HABER Standard Chartered, TCMB’ye yönelik faiz beklentisini yukarı çekti Standard Chartered, TCMB’nin 21 Eylül tarihindeki PPK toplantısında 500 baz puanlık faiz artışı gerçekleştirmesini beklediğini belirterek, yıl sonuna ilişkin tahminini yüzde 35'e yükseltti.
Etiketler: Barclays TCMB faiz
REKLAMI KAPAT X