Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan asgari ücret ve KKM açıklaması

Okuma Süresi: 2 Dakika
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan asgari ücret ve KKM açıklaması
Doviz.com
27.11.2023 16:27

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, asgari ücrete bu yıl yapılan zammın enflasyonun çok üzerinde olduğunu belirtmesinin ardından KKM'yi ani bir şekilde bitirme perspektifleri olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, asgari ücret ile emekli ve memur maaş zamları hakkında konuştu.

Buna göre Yılmaz, konuyla ilgili açıklamasında, “Bu yıl asgari ücrete yüzde 114 zam yapıldı. Asgari ücret artışı, enflasyonun çok üzerinde oldu. Üstüne bir de asgari ücrete kadar olan ücretlere vergi muafiyeti getirildi. Bunun bütçeye maliyeti 500 milyar lira oldu” ifadelerini kullandı.

Asgari ücret belirlenirken müzakerelerin üçlü mekanizmayla yürütüldüğüne işaret eden Yılmaz, “Sadece kamunun perspektifi, zammı belirlemekte yetmez. İşçi, işveren tarafları da var. Sosyal diyalog mekanizması yürütülmeden perspektif belirtmek doğru olmaz. İşverenler de işletmelerin devamlılığı, kayıt dışılığın önlenmesi gibi yaklaşımlarla masada olacaktır. Tarafların söyleyeceklerini görelim” dedi.

Memur ve emekli maaş zammı

Yılmaz, emekli maaşlarına yönelik ocak zammına da değindi. Yılmaz, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Emekli maaşlarında reel olarak ciddi artışlar oldu. Ancak son dönemdeki enflasyon, emekli maaşında da tartışma yarattı. Yıl sonunda memur zammının ne olacağı toplu sözleşmeyle belli. Memurun zammı, memur emeklisine de yansıyacak. İşçi emeklileri biraz daha az alıyor normalde. Orayı dengelemek gerekiyor gibi bir durum var. 7 bin 500 lira altındaki maaşlar için bütçe imkanlarını zorlayarak elimizden geleni yapacağız. Ama bunu yaparken depremi unutmamak lazım, enflasyonla mücadeleyi unutmamak lazım.”

Ücret zamlarına ilişkin değerlendirme yapan Yılmaz, “Enflasyonla mücadele, toplumsal fedakarlık da gerektiriyor. Sosyal medya veya başka mecralarda gerçeklerden kopuk algı oluşturulması, kalıcı refah artışı getirmiyor. Denge çok önemli. Belli bir kesime zam yapıp diğerlerine yapılmazsa denge bozuluyor. Adaleti sağlamalı, kaynaklarımızı denge gözeterek kullanmalıyız.” dedi.

“Ani bir şekilde KKM’yi bitirme perspektifi yok”

Kur korumalı mevduatla ilgili konuşan Yılmaz, 17 Kasım itibariyle hesapların 640 milyar lira azalarak 2 trilyon 768 milyar lira olduğunu belirtti.

Yılmaz, “Kur korumalı mevduat, uygulamaya girdiği gün için ihtiyaçtı. O günlerde devreye girmeseydi üstlendiğimiz maliyet daha yüksek olabilirdi. Geçici bir adım olarak görüldü ve o konuda kanuni düzenleme de geçici yapıldı. Aşamalı bir şekilde buradan çıkıyoruz. Bunu da döviz kuru piyasasında sorun yaratmadan yapıyoruz. Ani bir şekilde kur korumalı mevduatı bitirme gibi bir perspektifimiz yok.” diye konuştu.

İLGİLİ HABER KKM sahibi firmaların döviz alım davranışları Sürpriz faiz haftasının ardından döviz kurlarında yükseliş eğilimi yeni haftada da sürdü. Döviz kurlarının yükselişinin ortasında TCMB ise Merkezin Güncesi isimli blog sayfasında, KKM sahibi firmaların döviz alım davranışlarını inceledi.
REKLAMI KAPAT X