Emeklinin 3 aylık enflasyon farkı netleşti

Okuma Süresi: 1 Dakika
Emeklinin 3 aylık enflasyon farkı netleşti
Doviz.com
03.04.2024 10:56

Mart ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emeklilerin üç aylık enflasyon farkı da netleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mart ayında enflasyonun aylık yüzde 3,16 olarak ölçüldüğünü duyurdu. Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri, mart ayı için yüzde 3,16 enflasyon farkına hak kazandı.

Ocak ayı için yüzde 6,70, şubat ayı için de yüzde 4,53 enflasyon farkı alacak emekliler, bu oranlar birikimli olarak hesaplandığında ise yüzde 15,05’lik zam alacak ancak emeklilerin maaşına bu zam temmuz ayında yansıtılacak. Bu sebeple nisan, mayıs ve haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla emeklinin zamları da kesinleşmiş olacak.

Memur ve memur emeklisinde sistem farklı

Toplu sözleşme gereği memur maaşları ile memur emeklisinin aylıklarına 2024'ün ilk 6 ayında yüzde 15, ikinci 6 ayında yüzde 10, 2025'in ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayında yüzde 5 zam yapılacak. Bu zam oranları enflasyonun altında kalırsa gerçekleşecek. Enflasyon zam oranlarından yüksek kalırsa memur ve memur emeklileri enflasyon farkını da zam olarak maaşlarında görecek.

İLGİLİ HABER TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin resmi enflasyon rakamlarını açıkladı.
İLGİLİ HABER Bakan Şimşek’ten enflasyon verilerine ilişkin ilk değerlendirme Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.
REKLAMI KAPAT X