Emeklinin ikramiye zammı Resmi Gazete’de: Emeklilere yönelik beklenen 7 yeni düzenleme

Okuma Süresi: 2 Dakika
Emeklinin ikramiye zammı Resmi Gazete’de: Emeklilere yönelik beklenen 7 yeni düzenleme
Doviz.com
12.03.2024 08:55

3 bin liralık emekli bayram ikramiyesini de içeren 8. Yargı Paketi, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki, yeni dönemde emeklileri bekleyen yeni düzenlemeler neler? İşte detaylar..

Ocak ayında yüzde 49,25 oranında zam alan emeklilerin bayram ikramiyesine artışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen, emekli bayram ikramiyesine yüzde 50 zam yapılmasını da içeren Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ise bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'de yer alan ceza muhakemesi kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunla emekli ikramiyeleri 2 bin TL'den 3 bin TL'ye çıkarıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz günlerde emekli bayram ikramiyesinin bayramdan önce hesaplara yatırılacağını bildirmişti.

İLGİLİ HABER Emeklinin ikramiye zammı yasalaştı: Bayram ikramiyeleri ne zaman ödenecek? Emeklilerin bayram ikramiyelerinin 3 bin liraya çıkarılmasına yönelik düzenlemenin de yer aldığı 8. Yargı Paketi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Peki, emekliler zamlı ikramiyeleri ne zaman alacak? İşte detaylar..

Emekliye verilmesi beklenen 7 yeni destek

Sabah’ın aktardığına göre milyonlarca emekliyi ilgilendiren yeni destek paketi üzerinde çalışmalar sürüyor. Yerel seçimlerin tamamlanmasının ardından Meclis yeniden mesaiye başlayacak. Buna göre 2 Nisan 2024 Salı gününden itibaren TBMM normal işleyişine devam edecek.

İlgili habere göre Meclis'te öncelikli konular arasında emeklilere verilecek destekler de yer alacak.

Emekliler için ilk etapta verilmesi beklenen destekler ise şöyle:

Belediye hizmetlerinde indirim

Emekliler için yerel yönetimlerle yapılacak protokoller yapılacak. Su faturalarında indirim, ücretsiz toplu taşıma ve belediye tesislerinde ayrıcalık gibi destekler sunulacak.

Enerji desteği

Emeklilerin doğal gaz ve elektrik faturalarında indirim yapılması üzerinde çalışılıyor.

Ulaşım desteği

Toplu taşıma dışındaki ulaşım araçları için de destekler verilecek. Uçak ve tren biletlerinde emeklilere ayrıcalıklar tanınacak.

Kira yardımı

Büyükşehirler başta olmak üzere emeklilere kira yardımı da gündemde. Düşük aylıklı emeklilerden başlamak üzere emeklilere belli miktarlarda kira desteği verilecek. Bu konuda yerel yönetimler devreye girecek.

Finans desteği

Emeklilere banka hizmetlerinde kolaylık sağlanması için bankalarla protokoller yapılacak. Kamu bankalarının yanı sıra özel bankalar da devreye sokulacak. Ücretsiz banka hizmetleri, düşük faiz ve krediye erişimin yanı sıra promosyonların artırılması konuşulan konular arasında yer alıyor.

Tatil desteği

Emekliler için kamu kurumlarının tesisleri kapılarını açacak. Emekliler istedikleri bölgedeki kamu tesislerinde konaklama ve tatil imkanına sahip olacak. Turizm şirketleri ile de emeklilere özel kampanyalar sunulması için protokoller yapılacak.

Refah payı

Emekliler için uygulanan taban maaştaki seyyanen destekler önümüzdeki dönem için yeniden belirlenecek. Bu artışın temmuzdan önce yapılması da bekleniyor. Kök maaş düzenlemesi için ise seyyanen artış ve emekli aylık hesaplama sisteminde değişiklikler yapılacak.

İLGİLİ HABER Şubat ayı enflasyonu ile memur ve emekli zammı oranı yeniden hesaplandı Şubat rakamlarının gelmesinin ardından memur ve emekli zammı için rakamlar da ortaya çıktı! Memur ve memur emeklisinin ise 2024 yılının ikinci yarısı için yüzde 10 toplu sözleşme zammı bulunuyor.
REKLAMI KAPAT X