Fed'in zararı 122,6 milyar dolara ulaştı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Fed'in zararı 122,6 milyar dolara ulaştı
Doviz.com
06.12.2023 11:35

Mart 2022'de varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artırımlarına başlayan Fed, Eylül 2022 itibarıyla zarara geçmesinin ardından kasım sonu itibarıyla 122 milyar doların üzerinde zarar etti.

Fed verilerine göre Mart 2022'de varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artırımlarına başlayan Fed'in Eylül 2022 itibarıyla zarara geçtiği görüldü. Bankanın zararı, faiz artırımlarına paralel olarak artarken kasım sonu itibarıyla 122,6 milyar dolara ulaştı.

Agresif para politikası duruşu Fed'in finansallarını etkilemesinin yanı sıra faiz giderleri artan ABD Hazinesi üzerinde de baskı oluşturdu. ABD Hazinesi ise 33 trilyon doların üzerindeki kamu borçlarının Ekim 2023 sonu itibarıyla 1 trilyon doları aşan faiz maliyetiyle mücadeye devam ediyor.

Para politikası görünümüne ilişkin belirsizlik ise Fed'in zararını ne zaman telafi edeceğine ilişkin tahminleri zorlaştırdı.

Fed'in St. Louis Şubesi ekonomistleri Miguel Faria e Castro ve Samuel Jordan-Wood tarafından kasım sonunda yayımlanan analizde, Fed'in son 10 yılın büyük bir bölümünde Hazine'ye her ay 5 ila 10 milyar dolar arasında para aktarırken, Eylül 2022 itibarıyla aktaramadığına işaret edildi.

Para politikası görünümüne ilişkin belirsizlik, zararın nihai boyutunun ne kadar olacağını, ne zaman son bulacağını ve Fed'in zararı ne zaman telafi ederek Hazine'ye aktarmaya başlayacağını tahmin etmeyi zorlaştırırken St. Louis Fed ekonomistleri, Fed'in zararını karşılamak ve ABD Hazinesi'ne tekrar para aktarmaya başlamak için yaklaşık 4 yıla daha ihtiyacı olacağı tahmininde bulundu.

Bu arada, piyasalar, faiz oranlarındaki artışın sonuna gelindiğini fiyatlarken, faiz indirimlerine ne kadar yakın olunduğu konusunda ise belirsizlik devam ediyor.

İstihdam piyasasının hala görülmek istenenden güçlü olması ve istihdam artışlarının en yoğun gözlemlendiği hizmet sektöründe harcamaların canlı olması faizlerin uzun süre yüksek kalacağına işaret ediyor.

New York Fed ise Bankanın 2025'te karlılığa döneceğini ve Hazine'ye yeniden para aktarmaya başlayabileceğini öngörüyor.

Son 10 yılda 1 trilyon dolar kar aktarmıştı

Faaliyetlerini finans sektörüne sağladığı hizmetler ve tahvil getirilerinden finanse eden Fed'in bilançosunun bir tarafı varlıklardan, diğer tarafı ise yükümlülüklerden oluşuyor.

Fed, çok düşük para piyasası faiz oranı ve büyük bir bilançodan elde ettiği gelirin etkisiyle son 10 yılda Hazineye yaklaşık 1 trilyon dolar kar aktarmıştı.

2021'de Hazineye 109 milyar dolar aktaran Fed'in, geçen yıl kar aktarımı 76 milyar dolara gerilemişti.

Fed'in bilançosunun 29 Kasım itibarıyla büyüklüğü ise yaklaşık 7,8 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.

İLGİLİ HABER Fed faiz kararını ne zaman açıklayacak, beklenti ne yönde? ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı dolar, altın, borsa ve kripto para yatırımcıları tarafından merakla bekleniyor. Peki, piyasaları doğrudan etkileme potansiyeline sahip karar ne zaman açıklanacak, beklenti ne yönde? İşte detaylar..
REKLAMI KAPAT X