İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken 5 madde

Okuma Süresi: 3 Dakika
İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken 5 madde
Doviz.com
24.02.2024 12:04

İkinci el araç alımında uzmanlar, ekspertize gitmeden önce bazı ön kontrollerin yapılmasını öneriyor. İşte ikinci el araç alımında dikkat edilmesi gereken 5 madde..

Türkiye'de artan maliyetler sonrasında ikinci el araç alımında vatandaşlar, satın almak istedikleri araçları ekspertize götürmeden önce kendileri kontrol etmek istiyor.

İLGİLİ HABER Türkiye'de otomobillerin aylık masrafı ne kadar? Artan maliyetler son zamanlarda otomobil almanın yanı sıra mevcut otomobilleri kullanmayı da zorlaştırdı. Peki, Türkiye'nin en çok satan araçlarının otomobil sahiplerine aylık ve yıllık maliyetleri ne kadar oldu? İşte detaylar...

Bu noktada, ilk kontrollerde neler yapılması gerektiğine ilişkin bazı başlıklar önem taşıyor. Bu başlıklar arasında ise aracın fiziki kondisyonu, iç mekandaki yıpranma izleri, motor sesinin kontrolü, egzoz dumanının rengi ve kilometre/hasar durumunun kontrol edilmesi gibi 5 başlık öne çıkıyor.

Konuya ilişkin Arabam Oto Ekspertiz Direktörü Ufuk Bekdemir de araç alımında dikkat edilmesi gereken başlıca maddelere ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Fiziki kondisyon

Satın alınacak aracın önce görselliğinin incelemesinde fayda olduğunu belirten Bekdemir, "Düz bir zeminde araca baktığımızda 'far, sinyal, stop aynı simetride mi, lastikleri iyi mi, sinyalizasyon grubunda özellikle, farlarında, sinyallerinde, herhangi bir yerinde kırığı var mı?' diye kontrol etmeliyiz. Bir de kaporta aksamında, boyanın parlaklığı veya matlığında ton farkı olup olmadığına bakmalıyız. İlk etapta son kullanıcının arabaya bu gözle bakmalarını tavsiye ediyoruz." dedi.

Motor ve egzoz kontrolü

Vatandaşlara ön fiziki değerlendirmeyi yaptıktan sonra mekanik kısmında da en azından araçların yağ, su ve antifriz gibi hayati sıvılarını kontrol etme tavsiyesinde bulunan Bekdemir, şöyle devam etti:  "Aracı çalıştırıp motorda rutinin dışında anormal bir ses olup olmadığını kontrol edebiliriz. Sonra egzoz dumanına bakılır. Egzozda görmek istemediğimiz iki renkte duman var. Araca gaz verdiğimizde mavi duman atıyorsa ve bu duman araçtan uzaklaşarak devam ediyorsa bu içinde farklı kimyasalların, yağın olduğunu gösterir. Diğer görmek istemediğimiz bir duman ise simsiyah bir dumandır. Bu da o aracın yakıt sistemiyle alakalıdır. Alıcıya enjektör ya da yakıt sistemiyle ilgili masraf açabilir."

İç aksan kontrolleri

Aracın iç kısmında ise özellikle aracın direksiyon göbeğindeki sürücü hava yastığının olduğu bölümde bir yırtık, kırık, tamir veya torpido kısmında bir kaplama, kabarma gibi durumların olup olmadığının kontrol edilebileceğini kaydeden Bekdemir, bu kontrollerden sonra aracın diğer teknik ve detaylı kontrolünün de uzman ekspertiz firmaları tarafından yapılması gerektiğini söyledi.

Kilometre kontrolü

Ufuk Bekdemir, son dönemlerde ikinci el araç alımlarında sıkça karşılaşılan "kilometre düşürülmesi" konusuna da değindi.  Bazı kişilerin yüksek kilometreli araçlarını daha yüksek bir fiyata değerlemek için kilometrelerini geri çektiklerini belirten Bekdemir, "Bu noktada, bu aracın belli kurumlarda ve servislerde kilometre bilgisi varsa oradan iz sürülebilir. Ya da bazı markaların servis kayıtlarını gösteren mobil uygulamalara da bakılabilir. Bunlar bir kontrol mekanizmasıdır. SMS sorgusuyla TÜVTÜRK kayıtlarına da ulaşıyoruz. Buradan da o kayıtları alıp birbiriyle mukayese edebilirsiniz. Bu bir iz sürme sistemidir." diye konuştu.

Kilometre manipülasyonunun daha çok hafif ticari araçlarda yapıldığını dile getiren Bekdemir, "Bu araçlar çok yol yaptığı, ticari faaliyetlerde kullanıldığı ve çok fazla da teknik donanıma sahip olmadığı için manipülasyonu çok daha kolay. Bir de 10 yaşını aşmış olan özellikle binek otomobiller ve halk arasında da satışı hızlı markaların modelleri de bu anlamda başı çekiyor." dedi.

İLGİLİ HABER Araç fiyatlarındaki düşüş durma noktasında: Otomobiller yeniden yatırımcının radarında Quick Finans'ın SmartIQ iş birliğiyle yayımladığı 2. El Oto Raporu'nda, sektöre dair güncel bilgiler paylaşıldı. Rapora göre araç piyasasındaki fiyat düşüşü durma noktasına geldi.
REKLAMI KAPAT X