KKM’de üç haftalık düşüş 75,3 milyar liraya çıktı

Okuma Süresi: 1 Dakika
KKM’de üç haftalık düşüş 75,3 milyar liraya çıktı
Doviz.com
14.09.2023 14:48

Kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarında biriken tutardaki gerileme serisi üçüncü haftada da sürdü. KKM büyüklüğü ise 8 Eylül itibarıyla 3,332 trilyon liraya indi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) haftalık verilerine göre KKM büyüklüğü 8 Eylül itibarıyla bir önceki haftaya göre 15,7 milyar lira geriledi.

Merkez Bankası’nın kur korumalı mevduat hesaplarından TL mevduata dönüşüm hedefini açıkladığı 20 Ağustos gününden bu yana toplam gerileme ise 75,34 milyar liraya ulaştı. KKM hesapları, 25 Ağustos haftasında 40 milyar lira, 1 Eylül haftasında ise 20 milyar lira düşüş yaşamıştı.

İLGİLİ HABER Kur Korumalı Mevduat'tan çıkış: İki haftada 60 milyar liralık düşüş yaşandı Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarından çıkışın geçtiğimiz hafta sürmesi ile KKM büyüklüğü 3 trilyon 348 milyon TL'ye indi. İki haftalık düşüş ise 60 milyar TL'ye ulaştı.

Bankacılık sektörü kaynakları ise kur korumalı mevduat hesaplarından düşüşün Merkez Bankası’nın istediği seviyede olmadığına işaret etmiş, Resmi Gazete ile gelen yeni zorunlu karşılık kararını da piyasa uzmanları hem bu dönüşümü hızlandırmak hem de piyasada oluşan fazla likiditeyi çekmek açısından önemli bulmuştu.

İLGİLİ HABER Merkez Bankası’ndan KKM’ye yönelik yeni karar Merkez Bankası, Kur Korumalı Mevduat sistemine yönelik yeni kararını açıkladı. Buna göre piyasada oluşan TL likidite fazlasının zorunlu karşılık oran artışıyla sistemden çekilmeye devam edilmesi amaçlanarak, 6 ay vadeli KKM hesapları için zorunlu karşılıklar 10 puan artırıldı. 
Etiketler: KKM BDDK
REKLAMI KAPAT X