Rekabet Kurulu, Facebook ve Instagram'ın sahibi Meta'ya soruşturma başlattı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Rekabet Kurulu, Facebook ve Instagram'ın sahibi Meta'ya soruşturma başlattı
Doviz.com
12.12.2023 10:55

Rekabet Kurumu bünyesindeki Rekabet Kurulu, Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın sahibi Meta'ya Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'u ihlal ettiği iddiasıyla soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Meta Platforms, Inc'in kullanıma yeni sunduğu Threads isimli uygulamayı, Instagram uygulamasıyla bağlamak suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un ilgili maddesini ihlal edip etmediğini tespiti amacıyla yapılan ön araştırma Kurulca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak, Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın sahibi Meta Platforms Inc. hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Duyuruda, Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararlarının, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin kanunu ihlal ettikleri, kanun kapsamında ceza yaptırımıyla karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanmaması gerektiği de belirtildi.

İLGİLİ HABER Rekabet Kurulu’ndan İçim Süt’e dev ceza Rekabet Kurumu bünyesindeki Rekabet Kurulu, İçim Süt markasıyla bilinen Seher Gıda ile Meysu Gıda'ya yönelik soruşturmalarını, taraflarca sunulan uzlaşma metinlerinin kabul edilmesi dolayısıyla sonlandırdı. Kurul, her iki firmaya idari para cezası uyguladı.
REKLAMI KAPAT X