Sektör temsilcisinden otomobil alacaklara uyarı

Okuma Süresi: 3 Dakika
Sektör temsilcisinden otomobil alacaklara uyarı
Doviz.com
11.01.2024 15:27

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, araçlarını elden çıkarmak için kampanya gerçekleştiren bayilerin kampanyalarını 1 ila 1,5 ay içerisinde sonlandırabileceğini söyledi.

2023 yılının sonlarına doğru firmalar ellerindeki stokları eritmek için kampanyalarını hızlandırdıktan sonra yeni yılla birlikte cazip fırsatlarını tüketicilerle buluşturulmaya devam etti.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel ise konuyla ilgili Milliyet’e açıklamada bulundu.

Buna göre Ertemel, kampanyaların en fazla 1 ila 1,5 ay içerisinde sonlanacağını düşündüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Sonbahar ayları itibarıyla oluşturulan uygun zemin ve düşen talep neticesinde ikinci el ve sıfır otomobil fiyatlarında %15 ile 20 arası indirimler fiyatlara yansıyarak cazip kampanyalar düzenlenmeye başladı.

Süreç içerisindeki daha önce yaptığımız açıklamalarda kampanyaların yıl sonuna kadar süreceği, stok adedine göre 2024 yılı ilk aylarına kadar uzayabileceğini ve yeni yılda otomobil fiyatlarının bir miktar artabileceğini öngörmüştük.

İLGİLİ HABER Araç alırken en avantajlı dönem ne zaman? İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel, kampanya dönemi devam ederken araç piyasasına ilişkin merak edilenleri yanıtladı.

Geldiğimiz noktada ocak ayı itibarıyla stoku azalmış ya da tükenmiş modellerde kampanyalar sonlanırken, stok adedi yüksek modellerde kampanyalar halen devam ediyor. Bu araçlardaki kampanyalar ise en fazla 1 ile 1,5 ay içerisinde sonlanacaktır.

2023 model bazı araçların stoklarının henüz planlanan seviyenin altına gelmemesi ve otomotiv pazarında beklenen daralma gibi sebeplerle bu yıl otomotiv arzının 2023 yılına göre daha sınırlı olacağını öngörüyoruz.

2024 model araçlar piyasaya geldi mi?

Sınırlı sayıda markada 2024 model otomobil satışa sunulmuş durumda. 2024 model araçların tam manasıyla piyasada yer etmesi şubat/mart aylarını bulabilir. 2023 sıfır otomobiller yeni yılda bir miktar zamlanırken, 2024 model araç fiyatları da birkaç marka hariç henüz açıklanmamış durumda.

Fiyatlar daha da artar mı?

Aralık ve ocak fiyatları kıyaslandığında yapılan indirim oranlarının azaldığını, aralık ayına kıyasla fiyatların bir miktar arttığını görmekteyiz. Öte yandan yeni yıl ile birlikte liste fiyatında artışa giden markalar da var. 1 aylık süre zarfında stokların azalmasıyla indirimli fiyatlar sonlanarak liste fiyatları geçerli olacaktır.

Döviz kurunda artış olduğu takdirde yıl içerisinde liste fiyatlarında da artışlar görebiliriz. Ancak fiyat artışları olsa dahi rekabet, pazardaki daralma beklentisi ve alınan tedbirler gibi sebeplerle hızla ve olağan dışı değil, kabul edilebilir oranlarda olacaktır.

2023 yılı üretimli araç mı alınmalı yoksa 2024 modeller mi beklenmeli?

2023 yıl sonu fiyatlarının tüketici açısından cazip olacağını ve otomobil almak isteyen kullanıcıların faydalanabileceğini daha önceki basın bilgilendirmelerimizde söylemiştik. Sadece fiyat anlamında düşünüldüğünde kasım ve aralık aylarında otomobil alan kullanıcıların geneli ocak ayında alan vatandaşlarımıza göre daha avantajlı fiyatlarla otomobil sahibi oldular.

2024 model araçların şubat/mart aylarında piyasaya gireceği ve maliyetlerinin o günkü döviz kuru ile belirleneceği düşünülürse, 2023 model araç fiyatları daha cazip konumda kalabilir. Elbette bazı modellerde değişen kasa, gelişen teknoloji gibi faktörler de söz konusu. Otomobil almayı düşünen vatandaşlarımız bu bilgileri bütün olarak değerlendirerek, bütçe ve ihtiyaçlarına göre karar verebilirler.”

İLGİLİ HABER Sıfır ve ikinci el araç fiyatlarında kırılma noktaları: 2023 yılında otomotiv sektörü Otomotiv sektörü, pek çok dikkat çeken gelişmenin yaşandığı bir yılı, sektörün tarihinde daha önce görülmemiş düzenlemelerle birlikte kapattı. Peki, bu gelişmelerin sıfır ve ikinci el araçlar üzerindeki etkisi nasıl oldu? İşte detaylar..
REKLAMI KAPAT X