Türkiye'de en pahalı iPhone telefonun ne kadarlık kısmı vergilerden oluşuyor?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Türkiye'de en pahalı iPhone telefonun ne kadarlık kısmı vergilerden oluşuyor?
Doviz.com
13.09.2023 14:14

Apple’ın iPhone 15’i tanıtmasının ardından akıllı telefonun Türkiye’de 22 Eylül’de ön siparişe açılacağı, 29 Eylül’de ise genel satışının başlayacağı bildirildi. Peki, en pahalı iPhone serisinin ne kadarlık bir kısmını vergiler oluşturacak? İşte detaylar..

Apple, dün akşam düzenlediği etkinlikle merakla beklenen iPhone 15’i tanıttı.

Apple Türkiye sitesinde paylaşılan bilgilere göre, Türkiye’de yeni modellerden en ucuzu olan iPhone 15, 49.999 TL’den; en pahalı model olan 1 TB’lık iPhone 15 Pro Max ise 92.999 TL’den satışa çıkacak.

İLGİLİ HABER Apple, iPhone 15'i tanıttı: Apple ürünlerinin Türkiye fiyatı belli oldu Apple, iPhone 15'i de tanıttığı lansmanını gerçekleştirdi. iPhone 15 ve iPhone 15 Plus'ın fiyatı ve satışa çıkacağı tarihin de belli olduğu lansmandan öne çıkanları ise sizin için derledik.

Habertürk’ten Selim Karahan’ın haberine göre, yeni iPhone modellerinin Türkiye’de diğer ülkelere göre daha fazla ücrete sahip olmasının sebebi ise çeşitli lojistik maliyetler ve ürün üzerine eklenen vergiler.

Buna göre, akıllı telefonlardan ilk olarak yüzde 1 oranında Kültür Bakanlığı Payı alınıyor. Bunun üzerine vergisiz fiyatından yüzde 12 TRT Bandrolü alınıyor. TRT ve Kültür Bakanlığı ücretlerinin dahil edilmiş olduğu fiyat üstünden ise yüzde 50 ÖTV alınıyor. Bunların üzerine de yüzde 20’lik KDV bedeli ekleniyor.

Açıklanan fiyatlara göre en pahalı iPhone’un vergi öncesi fiyatının 45 bin 722 TL olduğu görülüyor. Bu rakama; 457 TL Kültür Bakanlığı oranı, 5 bin 486 TL TRT bandrol ücreti, 25 bin 833 TL ÖTV ve 15 bin 501 TL KDV ekleniyor. Böylelikle ürün için 47 bin 277 TL'lik vergi ödeniyor.

En pahalı iPhone’un satış fiyatının da yüzde 50,8’ini vergiler oluşturuyor.

İLGİLİ HABER Yatırımcılar, Apple'ın yeni fiyatlarını beğenmedi: Şirket hisseleri %2'ye yakın geriledi Apple, yatırımcıların beklediği fiyat artışını sadece en üst iPhone modelinde yaptı. Bu gelişme ise yatırımcıların beklentilerini boşa çıkararak, hisselerde gerilemeye yol açtı.
REKLAMI KAPAT X