Yabancılar TCMB'nin faiz kararına ilişkin ne söyledi?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Yabancılar TCMB'nin faiz kararına ilişkin ne söyledi?
Doviz.com
26.10.2023 16:16

Yabancı ekonomistler, TCMB'nin faiz kararının enflasyonla mücadeledeki kararlılığı yansıttığını belirterek, parasal sıkılaştırmanın etkilerinin ise hemen görülmeyeceğini söyledi.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 35'e çıkardı.

İLGİLİ HABER Merkez Bankası ekim ayına ilişkin faiz kararını açıkladı! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Hafize Gaye Erkan başkanlığında sıkılaşma adımlarının beşincisini atarak ekim ayında faiz artırım döngüsünü sürdürme kararı aldı.

TCMB'den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, "Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin enflasyona geçişi önemli ölçüde tamamlanmıştır" denildi.

İLGİLİ HABER TCMB, faiz kararının ardından PPK karar metnini yayımladı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizleri beklentilere uygun şekilde yüzde 35 seviyesine çıkardıktan sonra PPK toplantısına yönelik karar metnini yayımladı.

In Touch Capital Markets Kıdemli FX Analisti Piotr Matys ise konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, bu faiz artırımının TCMB'nin enflasyonu kontrol altına alma ve enflasyon beklentilerini yeniden sabitleme konusundaki kararlılığını doğruladığını söyledi.

Bununla birlikte, yüzde 35'lik politika faizinin liraya önemli bir destek sağlamıyor gibi göründüğünü aktaran Matys, nominal açıdan TL'nin nispeten cazip yüksek getirisi olan bir para birimi olsa da yüksek enflasyona göre bakıldığında daha az cazip hale geldiğini dile getirdi.

Matys, enflasyon tepe noktasına çıkıp oradan inene kadar TL'nin kalıcı bir değer kazanmada zorluk yaşayabileceğine de dikkati çekti.

"TCMB, politika faizi yüzde 40'a ulaştıktan sonra politika faizine ara verebilir"

Medley Advisors Piyasa Araştırma Başkanı Nick Stadtmiller ise TCMB'nin bankaların ödediği mevcut mevduat faiz oranlarına yakınlaşmak için politika faiz oranını artırmaya devam ettiğini belirtti.

TCMB'nin 500 baz puanlık daha artırıma gideceği öngörüsünde bulunan Stadtmiller, politika faizi yüzde 40'a ulaştıktan sonra bankanın para politikasında en son yapılan sıkılaştırmaların etkilerini görmek için faiz artırımlarına ara verilebileceğini öngördü.

Stadtmiller, bu yılki parasal sıkılaşmanın gecikmeli etkilerinin ilkbahara kadar hissedilmeyebileceğini de dile getirerek, yetkililerin gelecek yıl büyüme üzerinde çok büyük bir etki bırakabilecek olan aşırı sıkılaştırmaya karşı temkinli davranabileceğini söyledi.

Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash ise yıl sonuna kadar iki adet 500 baz puanlık artış daha yapılabileceğini ifade etti.

İLGİLİ HABER Ekonomistler %35'e çıkarılan politika faizini nasıl değerlendirdi? TCMB'nin 500 baz puanlık faiz kararının ardından ekonomistlerden de karara ilişkin değerlendirmeler gelmeye başladı. İşte ekonomistlerin faiz kararına ilişkin ilk yorumları..
Etiketler: TCMB faiz ekonomist PPK
REKLAMI KAPAT X