Yeni yargı paketi TBMM'ye geliyor

Okuma Süresi: 1 Dakika
Yeni yargı paketi TBMM'ye geliyor
Doviz.com
14.02.2024 16:43

Yargıya yönelik düzenlemeler içeren yaklaşık 40 maddeden oluşan kanun teklifi bu hafta TBMM Başkanlığına sunulacak.

Yargıda çeşitli düzenlemeleri kapsayan kanun teklifi için çalışmalar tamamlandı. Milletvekillerinin imzasına açılan ve yaklaşık 40 maddeden oluşan teklif, bu hafta TBMM Başkanlığına sunulacak.

Teklife göre, itiraz, istinaf ve temyiz kanun yollarına başvuru süreleri "iki hafta" olacak. Yargılamaların makul sürede sonuçlandırılmadığı iddiasıyla yapılacak manevi tazminat taleplerini Tazminat Komisyonu karara bağlayacak.

Makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiği iddiasıyla yapılmış ve Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla Anayasa Mahkemesinde derdest olan bireysel başvurular bakımından Komisyona müracaat imkanı getirilecek.

Düzenlemeyle uzun yargılamadan kaynaklı ihlal iddialarına ilişkin daha kolay erişilebilir, hızlı işleyen başvuru yolu oluşturulacak.

Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, silahlı örgüt, terörizmin finansmanı suçlarının bir şirketin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde kayyım atanmasına karar verildiğinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu atanabilecek.

İLGİLİ HABER TMSF’den bankalarda unutulan paralara yönelik uyarı TMSF, bankalarda son 10 yıldır işlem görmeyen hesaplara ilişkin yeni bir uyarıda bulundu.
REKLAMI KAPAT X