Altın fiyatlarında Fed etkisi: Gram altın yeniden 1900 lira sınırında

Okuma Süresi: 2 Dakika
Altın fiyatlarında Fed etkisi: Gram altın yeniden 1900 lira sınırında
Doviz.com
14.12.2023 09:56

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası'nın faiz artırım döngüsünde zirveye yaklaşıldığına işaret etmesinin ardından yeni güne yükselişle başladı.

Ons altın, TSİ 09.45 itibarıyla %0,56 artışla 2.034,60 dolardan işlem görürken; gram altın ise %0,82 artışla 1.899,43 lira seviyesinden fiyatlandı. Böylelikle gram altın yeniden psikolojik eşik olan 1.900 lira sınırına ulaştı.

Fed ise dün aldığı kararla, politika faizini beklentiler dahilinde 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutmuştu.

İLGİLİ HABER Fed yılın son faiz kararını açıkladı! ABD Merkez Bankası (Fed), 2023 yılının son faiz kararını açıkladı.

Kararın ardından Fed Başkanı Jerome Powell ise sıkılaştırma döngüsünde politika faizinin muhtemelen zirvede veya zirveye yakın olduğuna inandıklarını belirterek, banka yetkililerinin faiz oranlarının daha da artırılmasını uygun bulmamasına rağmen bu olasılığı masadan kaldırmak istemediğini de aktararak sözlü yönlendirme çabasına devam etti.

Söz konusu gelişmelerin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda ise Fed'in martta faiz indirimlerine başlama ihtimali yüzde 45'ten yüzde 71,1’e çıktı.

Kaynak: CME Fedwatch

High Ridge Futures Direktörü David Meger ise konuyla ilgili paylaşımında, "Fed'in enflasyonist baskıların azalmaya devam ettiğini kabul etmesi, faiz indirimi beklentilerini artırdı. Bu da getirilerde dramatik bir düşüşe ve ardından altın ve gümüşte yükselişe neden oldu" dedi.

Meger ayrıca altındaki mevcut yukarı yönlü hareketin, sürdürülebilir bir ralli olduğuna inandıklarının altını çizdi.

Dolar endeksi (DXY) ise Fed kararının ardından 102,22 seviyesine gerilerken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,95 seviyesinde kadar geriledi. Dolar endeksi ve tahvil faizindeki düşüş ise altın fiyatlarındaki yükselişin ivme kazanmasına destek oldu.

Kaynak: Tradingview

Bu gelişmelerin ardından yatırımcılar ise küresel yüksek faiz ortamının sonlanabileceğine yönelik beklentilerini teyit etmek için bugün Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası'nın politika toplantılarından çıkacak sonuçları beklemeye başladı.

İLGİLİ HABER Gram altın 2 bin lirayı görecek mi?: Uzmanlar yorumladı Ons altın ve dolar/TL’nin fiyatıyla hesaplanan gram altının 1900 lirayı test etmesinin ardından piyasa katılımcıları gram altına yönelik tahminlerini paylaştı.
REKLAMI KAPAT X