Faiz artışlarında sona mı gelindi?: Merkez Bankası'nın karar metninde verilen mesajlar, dolar/TL’de son durum

Okuma Süresi: 3 Dakika
Faiz artışlarında sona mı gelindi?: Merkez Bankası'nın karar metninde verilen mesajlar, dolar/TL’de son durum
Doviz.com
26.01.2024 11:50

Uzmanlar, Merkez Bankası’nın faiz hamlelerine karşı Türk Lirası’nda değer kaybı sürerken TCMB’nin PPK metninde paylaştıklarını yorumladı.

Dolar/TL, eylül ayından bu yana sınırlı günlük yükselişini sürdürürken, yurt içi finans piyasaları dünkü faiz kararına odaklanmıştı.

Yılın ilk faiz kararını açıklayan TCMB ise faizi 250 baz puan artışla yüzde 45'e yükseltti.  

İLGİLİ HABER Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını açıkladı! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından 2024 yılının ilk faiz kararını açıkladı.

Piyasalar ise faiz kararının ardından Merkez Bankasının PPK metnindeki mesajları yorumlamaya başladı.

Merkez Bankası piyasaya ne mesaj verdi?

Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından Doç. Dr. Ümit Akçay da karar metninde yer alan ifadelerin ne anlama geldiğini değerlendirdi.

Akçay, bu faiz seviyesiyle bir ekonomik daralmanın gelip gelmeyeceği ile işsizliğin gelecek dönemde ne kadar yükseleceğinin en önemli soru işaretleri olacağını belirttiği paylaşımında, karar metninde yer alan ifadeleri şöyle yorumladı:

“1. İç Talep: Parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepteki dengelenmenin, öngörülen dezenflasyon süreci ile tutarlı seyrettiğine işaret etmektedir.

📌 Ne demek: İç talepte daha fazla sıkılaştırmaya gerek yok mesajı gelmiş.

2. Döviz: Dış finansman koşulları, rezervlerdeki güçlenme, cari dengedeki iyileşme ve Türk lirası varlıklara talep döviz kuru istikrarına katkıda bulunmaya devam etmektedir.

📌 Ne demek: Dövizi bu şekilde yönetmeye devam edeceğiz demiş. Dövizi tutarsan, enflasyonu tutarsın!

3. Enflasyon hedefi: Aylık enflasyonun ana eğilimindeki düşüş sürmüştür.

📌 Ne demek: Yıllık enflasyon yükseliyor ama aylık enflasyona bakın, ben ona bakıyorum demiş.

4. Yüzde 45 faiz yeter mi: Dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığını ve bu düzeyin gerektiği müddetçe sürdürüleceğini değerlendirmiştir.

📌 Ne demek: Bu faiz seviyesi yeterli denmiş.

5. Arada sorun çıkarsa?: Enflasyon görünümü üzerinde belirgin ve kalıcı riskler oluşması durumunda ise parasal sıkılık gözden geçirilecektir.

📌 Ne demek: Sorun çıkarsa bakarız demiş!

Sonuç: Yeni ekonomi yönetimi, temel amaçlarından birini yerine getirdi ve faiz artışları devreden çıktı."

Dolar/TL'de günlük sınırlı yükseliş

Ekonomistlerin faiz artışında sona gelindiğini yorumladığı karar metninin ardından dolar/TL ise yükselişini sürdürerek saat 11.30 itibarıyla yüzde 0,25 artışla 30,3184 seviyesinde işlem görüyor.

Dolardaki yükselişin ortasında ABD’nin en büyük bankalarından biri olan Wells Fargo ise geçtiğimiz günlerde yayımladığı 2024 Uluslararası Ekonomik Görünüm raporunda dolar/TL’ye ilişkin oldukça dikkat çeken bir öngörü paylaşmıştı. Banka, dolar/TL’nin 2024 yılının ilk çeyreğinde 31 seviyesine yükseleceği, fakat ikinci çeyrekte 30,50 seviyesine geri döneceği ve dördüncü çeyrekte 29,50'ye ineceği tahmininde bulunmuştu. Bankanın 2025 yılının ikinci çeyreği için belirlediği dolar/TL tahmini ise 28,50 olmuştu.

İLGİLİ HABER Dolar/TL'de yeni yılın ilk düşüş beklentisi Wells Fargo'dan geldi Wells Fargo, 2024 yılına ilişkin uluslararası ekonomik görünüm raporunda, dolar/TL'nin 2024'ün ikinci çeyreğinden itibaren gerileyeceğini tahmin ederek kurdaki hedef rakamlarını paylaştı.

Raporda yer alan tahminlerle ilgili Wells Fargo’ya ulaşan Ekonomi gazetesi ise Wells Fargo Uluslararası Ekonomisti Nick Bennenbroek’ın raporu 2023 Aralık’ta kaleme aldığını söyledi. İlgili paylaşıma göre Nick Bennenbroek, konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Esasen bu yaklaşım, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın daha geleneksel bir para politikası yaklaşımı izlemeye devam etmesi ve geleneksel yaklaşımın, yüksek faiz oranları ve gerileyen enflasyonla birlikte eninde sonunda TL'nin ABD doları karşısında değer kazanmasına yol açacağını savunmakta.”

İlgili paylaşımda ayrıca, yeni TL görüşüne olan genel inancın yüksek olmadığı ve politika zemininin değişmesi halinde Türk lirasının yeniden değer kaybedebileceğinin de altı çizildi.

REKLAMI KAPAT X