Akaryakıtta çifte indirim: Hem benzin hem motorin fiyatları gerileyecek

Okuma Süresi: 1 Dakika
Akaryakıtta çifte indirim: Hem benzin hem motorin fiyatları gerileyecek
Doviz.com
21.02.2024 16:50

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın rafineri marjlarında güncelleme yapılması çağrısı sonrasında gece saatlerinden itibaren benzin ve motorine indirim geleceği bildirildi. İşte benzin ve motorinde beklenen indirim tutarları..

Akaryakıt fiyatlarının yükselişinin ardından EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, bayi marjlarıyla ilgili bir açıklama yapmıştı.

Özellikle bazı ülkelerden ithal edilen ham petrol ve işlenmiş ürünlerin rafineriler için önemli bir kar avantajı sağladığını belirten Yılmaz, bunun tüketicilere de yansıtılması gerektiğini söyleyerek, “Rafinerilerin gerekli adımı hızla atmasını ve marj oranını gönderdiğimiz yazı doğrultusunda güncellemesini bekliyoruz.” demişti.

İLGİLİ HABER EPDK'den akaryakıt fiyatlarını düşürecek yeni adım Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, bazı ülkelerin ham petrole yaptığı indirimlerin tüketiciye yansıtılmasını istedi. Bu çerçevede benzin ve motorinde 1 ila 1,5 TL düzeyinde indirim gerçekleşeceği bildirildi.

Bu gelişmenin ardından rafineri çıkış fiyatlarındaki değişiklikten dolayı gece saatlerinden itibaren benzin ve motorinde indirim gerçekleşeceği bildirildi.

Bu kapsamda 22 Şubat tarihinden itibaren (00.01) benzine 0,76 TL, motorine ise 1,10 TL indirim gelecek.

İLGİLİ HABER Motorine indirim geldi: Yeni indirim yolda! Akaryakıtta uygulanan zamların ardından gece saatleri itibarıyla motorin fiyatlarında indirime gidildi.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

REKLAMI KAPAT X