Gözler Merkez Bankası’nda: Kredi kartı faizleri artacak mı?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Gözler Merkez Bankası’nda: Kredi kartı faizleri artacak mı?
Doviz.com
19.02.2024 16:52

Ekonomi yönetiminden kredi kartlarına ilişkin düzenleme beklentileri artarken, iş dünyası ve banka yetkililerinden de kredi kartları ile ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu açıklamaların ortasında perşembe günü faiz kararını açıklayacak olan TCMB'nin kredi kartı faizlerinde değişiklik yapıp yapmayacağı da merak ediliyor.

Ekonomi yönetiminden kredi kartı düzenlemesine yönelik beklentiler son dönemlerde arttı. Kredi kartları ile ilgili farklı kesimlerden de açıklamalar geldi.

Parasal sıkılaşmaya rağmen kredi kartı harcamaları hız kesmedi. TCMB verilerine göre 9 Şubat haftasında kredi kartı harcamları 213,7 milyar dolar olarak kaydedildi. Önceki hafta ise 240,9 milyar dolarlık harcama yapılmıştı.

Harcamaların hala yüksek seviyelerde seyretmesi ek önlemlerin kapıda olduğunun sinyalini verdi. Uzmanlar, kredi kartı düzenlemeleri için nisan ayını işaret etti. Bu arada bankacılık ve reel sektör yetkililerinden de kredi kartlarına dair açıklamalar gelmeye başladı.

TCMB, kart faizlerini değiştirir mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın ikinci faiz kararını 22 Şubat Perşembe günü açıklayacak. TCMB, ocak ayında politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45'e çıkarmış ve faiz artışlarına sona gelindiği işaret etmişti. Piyasalar, faizin sabit bırakılacağına neredeyse kesin gözüyle bakıyor.

Merkez Bankası, ocak ayındaki faiz artışına rağmen kredi kartları için referans faiz oranlarını sabit tutmuştu. Merkez Bankası, kredi kartı faizlerini kasım ayından bu yana değiştirmiyor. Referans oranının mevcut seviyesi 3,11 üst sınır olarak belirlendi. Düzenleme ile kredi kartı azami faiz ve üye işyeri azami komisyon oranlarında artış yapılmadı.

Faiz kararının yanı sıra TCMB'nin kredi kartı referans faiz oranlarında değişiklik yapıp yapmayacağı da takip edilecek.

TCMB Başkanı Fatih Karahan, enflasyon raporu sunumunda, kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşündüklerini belirterek, "Bu konuda birkaç fikrimiz var, çalışmalarımız sürüyor." ifadelerini kullanmıştı.

İLGİLİ HABER MB Başkanı Karahan’dan kredi kartlarına yönelik düzenleme mesajı Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, yılın ilk Enflasyon Raporu sunumunun ardından kredi kartı harcamalarında yükseliş olduğunu belirterek, bu konuda bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Kamu bankalarından kredi kartı kararı

Üç kamu bankası kart komisyon oranlarında indirime gitti. Buna göre banka ve kredi kartı komisyon oranı yüzde 3,56'dan yüzde 2,39’a düşürüldü.

Bu oran akaryakıt istasyonları için yüzde 2,25'e çekildi. Post makinelerindeki aylık ücretlendirmeye de yüzde 50 indirim yapıldı.

İLGİLİ HABER 3 kamu bankasından kredi kartı komisyonlarına ilişkin yeni karar Kamu bankaları, kredi kartı komisyon oranlarıyla ilgili yeni bir karar aldı. Bu kapsamda Ticaret Bakanı Ömer Bolat, üç kamu bankasının kart komisyon oranlarını indirdiğini duyurdu.

İş dünyası da tartışmalara katıldı

Kredi kartları ile ilgili tartışmalara iş dünyası temsilcileri de katıldı. Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, "Ticari kredi kartlarında taksit sayısının artırılması, üretime ve ticarete olumlu yansıyacaktır" dedi. Piyasalarda çekin yerini kredi kartının aldığını belirten Baran, ticari kredi kartlarının bireysel kredi kartlarından ayrı düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

Boyner Group Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, kredi kartı kullanımının kısıtlanmasına yönelik görüşlere karşı çıktı. Nakit kullanımının kaldırılması için çağrı yapan Boyner, "Tüm alışverişler kredi kartı üzerinden yapılsa, ne vergi kaçağı kalır ne de bankacılık sistemi dışında bir hayat" değerlendirmesinde bulundu.

“20 bin lira altına sınırlama gelmeli”

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, geçen hafta yaptığı açıklamasında, kredi kartlarıyla yapılan lüks tüketimin sınırlandırılması gerektiğini söyledi. Aran, kredi kartlarında 20 bin, bireysel tüketici kredilerinde de 100 bin liranın altına sınırlama gelmemesi gerektiğini belirterek, "Bu artık hayatımızın bir parçası. Bu limitlere kısıt getirmek akıldan bile geçmemeli" dedi.

İLGİLİ HABER İş Bankası Genel Müdürü’nden kredi kartında limit sınırlamasına yönelik açıklama İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, son zamanlarda sıkça konuşulan kredi kartları ve bireysel kredilere limit konusunda, kredi kartlarında 20 bin lira, bireysel tüketici kredilerinde de 100 bin liranın altında limit olmaması gerektiğini ancak lüks tüketimin sınırlandırılabileceğini söyledi.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar ise faiz oranı, taksit sınırlaması ya da kişinin harcayabileceği tutar konularında adımlar atılabileceğini belirtmişti.

İLGİLİ HABER TBB Başkanı Çakar'dan kredi kartları ve kura yönelik açıklama TBB Başkanı Çakar, dolar/TL'nin bu yıl enflasyondan fazla artmayacağı kanaatinde olduğunu belirtirken, kredi kartları yoluyla yapılan harcamalara yönelik bir aksiyon alınabileceğini söyledi.
REKLAMI KAPAT X