TCMB'nin ilave tedbirleri sonrası mevduat faizlerinde sert yükseliş

Okuma Süresi: 2 Dakika
TCMB'nin ilave tedbirleri sonrası mevduat faizlerinde sert yükseliş
Doviz.com
27.05.2024 13:04

Merkez Bankası’nın geçen hafta likidite fazlasına yönelik attığı adımlar sonrasında gecelik faizler ile mevduat faizlerinde sert bir yükseliş yaşandı.

Merkez Bankası'nın geçen haftaki Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde piyasa ve TL mevduat faizleri yüzde 50 olan politika faizinin altına inmişti.

Buna göre BİST gecelik repo faizi yüzde 47,22'ye inerken, standart TL mevduat faizi ise özellikle düşük miktarlı tasarruflarda yüzde 41 seviyesine kadar gerilemişti. Mayıs ortasından bu yana yüzde 40-48 arasında bir seyir izleyen mevduat faizi bir türlü ise politika faizi olan yüzde 50'ye çıkamamıştı.

İLGİLİ HABER Gecelik faiz politika faizinin altına indi Dolar/TL yarın açıklanacak kritik faiz kararı öncesinde 32,20 seviyesinde yatay fiyatlanırken, piyasada artan likidite sonrası gecelik faiz politika faizinin altına kadar geriledi.

Perşembe günü PPK sonrasında ise Merkez Bankası, TL ve KKM mevduatlarında zorunlu karşılık oranlarını yükseltmesinin yanında KKM’de çözülmeyi hızlandıracak adımlar attı. Öte yandan TCMB, döviz kredilerine de aylık yüzde 2 büyüme sınırı getirdi.

İLGİLİ HABER Merkez Bankası'ndan TL mevduatı destekleyici yeni adım Merkez Bankası, makro finansal istikrarın korunması ve likidite fazlasının sterilizasyonu amacıyla bazı adımlar attı.

Faizlerde sert yükseliş

Merkez Bankası’nın mayıs Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini yüzde 50’de sabit bırakmasına rağmen attığı makroihtiyati ve likidite adımları sayesinde yüzde 40’lı seviyelere inen standart TL mevduat faizi bir anda 7-8 puan, TLREF faizi ise 5 puan yükseldi.

Mevduat faizlerinde son durum

Doç. Dr. Levent Yılmaz ise geçtiğimiz hafta yaptığı değerlendirmede, atılan adımların tam etkisinin bu haftadan itibaren daha net görülmeye başlanacağını belirterek, "Önümüzdeki haftadan itibaren mevduat faizlerinde yukarı yönlü hareketleri görmeye başlarız. Küçük mevduat sahiplerinin faizleri yüzde 50'nin üzerine doğru gelecektir." değerlendirmesinde bulunmuştu.

İLGİLİ HABER TCMB'nin son kararları mevduat faizini yükseltecek mi? Merkez Bankası, mevduat faizlerinde düşüşe yol açan likidite fazlasını önlemek için bazı kararlarını dün açıklamıştı. Peki, TCMB’nin adımlarının mevduat faizleri üzerinde nasıl bir etkisi olacak? İşte detaylar...

Ekonomi gazetesinden Şebnem Turhan'ın aktardığına göre özel yabancı mevduat bankalarının PPK öncesi 50 bin liraya kadar yüzde 41 olan 32 gün vadeli mevduat faizi 24 Mayıs itibarıyla 8 puan birden yükselerek yüzde 49'a çıktı.

46 gün vadeli mevduatta ise yine 50 bin liraya kadar olan mevduat faizi yüzde 41 iken yüzde 49'a ulaştı. En çok tercih edilen 3 aya kadar vadeli TL mevduat faizi ise 50 bin lira altı için yüzde 50'ye çıktı. Böylelikle PPK öncesine göre 7 puan artış gerçekleşti.

Yüksek tasarruf miktarlarında ise 32 gün ve 46 gün vadede yüzde 45 olan TL mevduat faizi yüzde 53'e yükselerek 8 puan artış kaydetti. 3 aya kadar vadeli mevduatta yüksek tasarruf miktarlarına verilen faiz oranı ise yüzde 46'dan yüzde 54'e yükseldi.

İLGİLİ HABER Morgan Stanley'den faiz, dolar ve enflasyon tahmini Morgan Stanley ekonomistleri, TCMB'nin yarın açıklayacağı faiz kararı öncesinde faiz, dolar ve enflasyon tahminlerini açıkladı.
REKLAMI KAPAT X