Kripto paralarda vergi hazırlığı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Kripto paralarda vergi hazırlığı
Doviz.com
27.10.2023 09:36

Dün Resmi Gazete’de yayımlanan 2024 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda, dijital varlıklara vergilendirme getirilmesi ve kripto varlık saklayıcıların düzenlenmesine ilişkin maddeler de yer aldı.

Yıllık Program kapsamında, güçlü bir finansal sektör oluşturmanın temel amaç olduğu vurgusu yapılırken gelenekselin yanı sıra dijital finansın da önemi üzerinde duruldu.

Programda, dijital varlıkların Türk hukuk sisteminde tanımlanması ve vergilendirilmesine yönelik çalışmaların tamamlanacağı belirtildi.

Ayrıca, vergi sisteminin dijital ekonominin gelişmesine katkı sağlayacak şekilde geliştirileceği ve dijital faaliyetlerdeki kayıt dışılığın kavranacağı ifade edildi.

2024 programında aynı zamanda kripto varlık hizmet sağlayıcılarına yönelik düzenlemelerin yapılacağı belirtildi.

İLGİLİ HABER JPMorgan’dan Bitcoin’e yönelik yeni rapor SEC’nin spot Bitcoin ETF’lerini onaylanacağına dair iyimserliğin artmasıyla Bitcoin ve altcoinlerde önemli bir ralli yaşandı. Rallinin ardından dünyanın en büyük bankalarından JPMorgan ise kripto piyasasına yönelik yeni bir rapor yayımladı. İşte rapordan öne çıkanlar..

Dijital Türk lirası çalışmaları 2024 yılında da devam edecek

Dijital Türk Lirası çalışmalarının da 2024 yılı içerisinde geliştirilerek kullanıma sunulması ve yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaların yürütüleceği ifade edildi. Yıllık planda fintek ve dijital finans altyapısının güçlendirilmesi ve gelişen dünyayla birlikte bu alana uyum sağlamak için atılacak yeni adımlardan da bahsedildi.

İLGİLİ HABER Dijital Türk Lirası düzenlemesi için tarih verildi: Dijital TL'nin güvenliği nasıl sağlanacak? OVP’nin detaylarının açıklanması ile TCMB tarafından hayata geçirilecek Dijital Türk Lirası'na yönelik yasal düzenlemenin ne zaman yapılacağı da belli oldu.
REKLAMI KAPAT X