Döviz kurlarında temkinli seyir: '4' yabancı kurumun faiz tahmini

Okuma Süresi: 4 Dakika
Döviz kurlarında temkinli seyir: '4' yabancı kurumun faiz tahmini
Doviz.com
20.06.2023 08:55

İstanbul serbest piyasada dolar 23,62 liradan, euro 25,80 liradan güne başlarken; yabancı kurumlar TCMB'ye yönelik faiz öngörülerini paylaşmaya devam etti.

Serbest piyasada 23,61 liradan alınan dolar 23,62 liradan satılıyor. 25,76 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 25,80 lira olarak belirlendi.

Dün doların satış fiyatı 23,57 lira, euronun satış fiyatı ise 25,75 lira olmuştu.

Kapalıçarşı'da ise dünkü fiyatlamalara göre doların alışı 23,28, satışı ise 23,33 olarak belirlenirken; euronun alışı 25,40, satışı ise 25,45 oldu.

Not: Kapalıçarşı kurları öğleden sonra güncellenmektedir.

Piyasalar ekonomi kurmaylarının adımlarını bekliyor

Serbest politikalara geçişin önemli bir aşaması olarak görülen 22 Haziran'daki Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı öncesi piyasalar, ekonomi kurmaylarının temaslarını yakından takip ediyor.

Buna göre geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, orta vadeli ekonomi programı hazırlığının başladığını, seçim beyannamesindeki perspektifin programa yansıyacağını belirtmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ise "Biz yaptıklarımızla konuşulmak istiyoruz, Merkez Bankası kendi işini yapacak" ifadelerini kullanmıştı.

İLGİLİ HABER Bakan Şimşek: Merkez Bankası, kendi işini yapacak Bugün gerçekleştirilecek Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı öncesi ekonomi yönetimi son dakika açıklamalarına imza attı.

Yine geçtiğimiz haftanın son gününde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörünü konuştuklarını belirterek, “toplumda refah artışını sağlayacak bir modelle yolumuza devam edeceğiz” demişti.

İLGİLİ HABER Bakan Şimşek: Refah artışını sağlayacak bir modelle yolumuza devam edeceğiz Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, toplantının ardından basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı.

Yeni haftada da yetkililerin temel gündemi ekonomi olmayı sürdürdü.

Buna göre memur maaşları ve asgari ücret ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kendisine yöneltilen "Yeni dönemde ekonomide nasıl bir politika izlenecek? Merkez Bankası'nın politika faizinde bir güncelleme olur mu?" sorusunu, “ortak akıl ve istişareyle hareket ediyoruz." şeklinde yanıtladı.

Yatırımlar için uygun bir finansal ortamın önemine de işaret eden Yılmaz, "Merkez Bankası değerlendirmelerini yapacaktır. Hep birlikte sonucunu takip edeceğiz." dedi.

Yabancı kurumların faiz öngörüleri

Bu gelişmelerin ortasında yabancı kurumlardan da faiz öngörüleri gelmeye devam etti. İşte yabancı kurumlardan gelen son faiz tahminleri:

BofA

Bank of America (BofA), TCMB Para Politikası Kurulu’nun (PPK) perşembe günü gerçekleştirilecek toplantısına ilişkin tahminlerini açıkladı. BofA, TCMB’nin politika faizini yüzde 25’e yükseltmesini beklediğini duyurdu.

Aralarında Zümrüt İmamoğlu'nun da bulunduğu ekonomistlerin açıkladığı raporda, yeni ekonomi ekibinin politikalar konusunda henüz çok az yönlendirmede bulunduğu hatırlatıldı.

Notta, “TCMB’nin politika faizini yüzde 25’e yükseltmesini bekliyoruz, ancak aşağı yönlü bir sürpriz için alan görüyoruz” ifadelerine yer verildi.

Raporda ayrıca “Baz senaryo politika faizinin yüzde 25’e çıkarılmasıdır. Ancak daha düşük faiz seviyeleri de mümkün. Faiz daha az artırılırsa bu seviyeler bir faizler koridoru ile güçlendirilebilir veya ilerisi için daha fazla artış sinyali verilebilir” ifadeleri kullanıldı.

Kurum, TCMB’nin yüzde 15-18 gibi düşük bir faizle başlaması durumunda mevcut banka faizlerini yakalamak için en az iki faiz artışı daha yapabileceğini öngördü.

Deutsche Bank

Alman Deutsche Bank, 16 Haziran tarihli notunda Merkez Bankası'nın politika faizini bu hafta 1150 baz puan artışla yüzde 20'ye çıkardıktan sonra, temmuz ayında piyasa tepkisine bağlı olarak ilave yüzde 5 puanlık artışın olası olduğunu belirtti.

Christian Wietoska ve Twisha Roy tarafından kaleme alınan notta, “Önümüzdeki hafta  Merkez Bankası’nın duruşunu değiştirmesini ve yeniden bir artış döngüsü başlatmasını bekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Araştırma notunda ekonomistler, “Baz durum senaryomuzda yüzde 8,5’ten yüzde 20’ye 1150 baz puanlık bir artış bekliyoruz. Temmuzda yüzde 25’e kadar başka bir faiz artışı bekliyoruz ve piyasanın tepkisine bağlı olarak yılın ilerleyen zamanlarında potansiyel olarak yüzde 30’a kadar faiz oranları için yer var” tespitinde bulundu.

Goldman Sachs

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs ise 16 Haziran tarihli notunda politika faizinin yüzde 40'a yükseltilmesini beklediğini açıkladı.

Waleed Mohsin, Mikhail Butkov ve Ashwath P T tarafından kaleme alınan raporda enflasyon tahminleri 2023 sonu için yüzde 40, 2024 sonu için de yüzde 20 seviyelerinde korundu.

Morgan Stanley

ABD’li banka Morgan Stanley de bugün yayımladığı raporunda faizlerin yüzde 20 seviyesine çıkartılabileceğini belirtti. Raporda, “Enflasyona odaklanan iletişim ile 11,5 puanlık bir artışla faiz oranının 20’ye çıkartılmasını bekliyoruz” denildi.

Düzenlemelerin kademeli kaldırılmasının muhtemel olduğu belirtilen politika notunda, “Büyük artış, yüzde 40 enflasyonun olduğu ortamda yalnızca kısmi oran normalleşmesi anlamına gelir. Faiz koridoru ve likidite araçları gibi diğer politika yöntemleri kullanılırsa daha küçük bir artış olabilir” ifadeleri kullanıldı.

İLGİLİ HABER Ekonomim yazarı yanıtladı: Hangi orandaki faiz artışı piyasada nasıl yorumlanacak? Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, 22 Haziran'da yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizin yüzde 8,5'ten yüzde 25'e çıkarılması durumunun, "Merkez Bankası’nın masaya yumruğunu vurması" şeklinde yorumlanacağını belirtti.
REKLAMI KAPAT X