Haftanın öne çıkan 10 gelişmesi (15 Nisan - 20 Nisan)

Okuma Süresi: 4 Dakika
Haftanın öne çıkan 10 gelişmesi (15 Nisan - 20 Nisan)
Doviz.com
20.04.2024 20:27

Bayram tatili dönüşünde yurt içi piyasalarda Bakan Işıkhan’ın asgari ücret açıklaması ve TCMB'nin Piyasa Katılımcıları Anketi'nin sonuçları öne çıkarken küresel piyasalarda ise yeni rekor seviyesini gören ons altın takip edildi.

İşte geçtiğimiz haftanın öne çıkan 10 gelişmesi:

1 - Merkez Bankası, dolar ve enflasyonda yıl sonuna ilişkin tahminleri açıkladı!

Merkez Bankası (TCMB), nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'nin sonuçlarını yayımladı.

Buna göre, katılımcıların 2024 yıl sonu dolar/TL beklentisi 40,01 TL olurken 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket döneminde 42,47 TL olarak belirlendi.

Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi de bu anket döneminde yüzde 44,16 seviyesinde ölçüldü.

Öte yandan 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 35,17, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise sırasıyla yüzde 22,67 ve 22,05 olarak belirlendi.

İLGİLİ HABER Merkez Bankası, dolar ve enflasyonda yıl sonuna ilişkin tahminleri açıkladı! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre yıl sonu dolar kuru tahmini 40,01 lira, enflasyon beklentisi ise yüzde 44,16 oldu.

2 - İşsizlik rakamları açıklandı

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre şubat ayında işsizlik oranı yüzde 8,7 seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle işsizlik oranı 10. ayında da tek hanede kalmayı sürdürdü.

Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2024 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre 109 bin kişi azalarak 3 milyon 78 bin kişi oldu.

İşsizlik oranı erkeklerde %7,3 iken kadınlarda %11,3 olarak tahmin edildi.

İLGİLİ HABER İşsizlik oranı 10. ayında da tek hanede Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin işsizlik rakamlarını açıkladı.

3 - Bakan Işıkhan'dan 'asgari ücrete ara zam yapılacak mı?' sorusuna yanıt

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kabine toplantısının ardından asgari ücret ve emeklilere ara zammın gündemde olmadığını ifade etti.

Buna göre Işıkhan, gazetecilerin kendisine yönelttiği emekli ve asgari ücretliye ek zam konusuna, "En düşük emekli aylığı 10 bin lira. Zaten temmuz ayında enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar emekli aylıklarına yansıtılacak. Bunun dışında asgari ücrete de ara zam düşünmüyoruz." yanıtını verdi.

İLGİLİ HABER Bakan Işıkhan'dan 'asgari ücrete ara zam yapılacak mı?' sorusuna yanıt Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretliler ile emeklilere ara zam yapılmasının gündemlerinde olmadığını açıkladı.

4 - Akıllı telefon pazarında lider değişti

Uluslararası veri şirketi IDC, 2024'ün ilk çeyreğinde küresel bazda akıllı telefon sevkiyatlarına ilişkin verileri açıkladı.

Buna göre, yılın ocak-mart döneminde küresel pazarda 289,4 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirildi.

Yılın ilk 3 ayında akıllı telefon satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 artarken, Samsung en fazla akıllı telefon satan şirket oldu.

İLGİLİ HABER Akıllı telefon pazarında lider değişti Küresel bazda yılın ilk çeyreğinde 289,4 milyon akıllı telefon satılırken, akıllı telefon pazarının lideri de değişti. İşte pazarın yeni lideri ve pazardaki satış miktarları..

5 - Piyasa faizde değişiklik beklemiyor

Mart ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) sürpriz faiz kararını doğru öngören Deutsche Bank, nisan toplantısında bankanın politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit tutacağını tahmin etti.

Öte yandan, AA Finans’ın anket sonuçları da yabancı kurumların yanında yerli ekonomistlerin de nisan toplantısında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) hamle beklemediğini gösterdi.

İLGİLİ HABER TCMB’nin sürpriz faiz kararını öngören Deutsche'den yeni tahmin Mart ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) sürpriz faiz kararını doğru öngören Deutsche Bank, nisan toplantısında bankanın politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit tutacağını tahmin etti.

6 - Bitcoin, İsrail'in İran'a saldırdığı haberlerinin ardından 60 bin doların altını test etti

Orta Doğu'da gerilimin artması kripto para piyasalarında volatiletinin artmasına yol açtı.

Bitcoin'in fiyatı İsrail’in İran’a saldırısının ardından ABD dolarının yükselmesiyle 59 bin 961 dolara kadar geriledi.

İLGİLİ HABER Bitcoin, İsrail'in İran'a saldırdığı haberlerinin ardından 60 bin doların altını test etti Kripto para birimi Bitcoin, İsrail ordusunun İran'a saldırı düzenlediği haberlerinin ardından erken saatlerde 60 bin doların altını test etti.

Öte yandan kripto para dünyasının en büyük olaylarından biri olan Bitcoin Halving süreci tamamlandı. Dördüncüsü tamamlanan bu yarılanma sonrasında lider kripto para birimi Bitcoin, 65 bin dolar seviyesinden fiyatlanıyor.

İLGİLİ HABER 10 soruda Bitcoin halving süreci Kripto piyasasında gözler, Bitcoin'de yaklaşık 4 yılda bir gerçekleşen ve 20 Nisan tarihinde tamamlanacak "ödül yarılanmasına (halving)" çevrildi.

7 - IMF, Türkiye'ye yönelik büyüme tahminini açıkladı

IMF, küresel ekonomik büyüme tahminini bu yıl için yüzde 3,1'den yüzde 3,2'ye yükseltirken, Türkiye'ye yönelik büyüme tahminini yüzde 3,1'de sabit tuttu.

Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1 ve gelecek yıl yüzde 3,2 büyümesi beklenen IMF raporunda, parasal sıkılaşmanın sona ermesi ve tüketimin toparlanmaya başlamasıyla birlikte 2024'ün ikinci yarısında ekonomik aktivitenin güçlenmesi öngörüldü..

Enflasyon tahmini ise bu yıl için yüzde 59,5 ve gelecek yıl için yüzde 38,4 olurken, ülkede işsizlik oranın bu yıl ve gelecek yıl yüzde 9,6 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği aktarıldı.

İLGİLİ HABER IMF, Türkiye'ye yönelik büyüme tahminini açıkladı IMF, küresel ekonomik büyüme tahminini bu yıl için yüzde 3,1'den yüzde 3,2'ye yükseltirken, Türkiye'ye yönelik büyüme tahminini yüzde 3,1'de sabit tuttu.

8 - Mayısta doğal gaz ve elektrik fiyatlarına zam yapılmayacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, mayıs ayında elektrik ve doğal gaz fiyatlarına zam yapılmayacağını söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bayraktar, bölgesel ve küresel risklerin arttığı bir dönemde elektrik ve doğal gazı en uygun fiyattan kullanıma sunmayı hedeflediklerini anlattı.

İLGİLİ HABER Bakan Bayraktar duyurdu: Mayısta doğal gaz ve elektrik fiyatlarına zam yapılmayacak Petrol fiyatının 87-88 dolara yükseldiğini, doğal gaz fiyatlarının da yükselme eğiliminde olduğunu anlatan Bakan Bayraktar, elektrik ve doğal gazı en uygun fiyattan vatandaşa sunmanın çabası içinde olduklarını söyleyerek, mayıs ayında herhangi bir zam planlamadıklarını duyurdu.

9 - İki yabancı banka altında hedef yükseltti

ABD'li bankacılık devleri Citi ve Goldman Sachs analistleri, İran-İsrail geriliminin ortasında altın fiyatlarına ilişkin tahminlerini güncelledi.

Citi, 2024 ve 2025 altın fiyatı tahminlerini sırasıyla yüzde 6,8 artırarak 2.350 dolara, yüzde 40 artırarak 2.875 dolara yükseltirken Goldman Sachs analistleri ise 2024 yıl sonu için altın fiyat hedefinin 2300 dolardan 2700 dolar seviyesine yükseltildiğini duyurdu.

İLGİLİ HABER İki yabancı banka altında hedef yükseltti ABD'li bankacılık devleri Citi ve Goldman Sachs analistleri, İran-İsrail geriliminin ortasında altın fiyatlarına ilişkin tahminlerini güncelledi.

10 - Engelli ve eski hükümlülere verilen hibelerin miktarı artırıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, İŞKUR aracılığıyla engelli ve eski hükümlü vatandaşlara verilen hibe miktarlarının artırıldığını açıkladı.

İLGİLİ HABER Engelli ve eski hükümlülere verilen hibelerin miktarı artırıldı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, İŞKUR aracılığıyla engelli ve eski hükümlü vatandaşlara verilen hibe miktarlarının artırıldığını açıkladı.

İlginizi çekebilecek diğer haber başlıkları ise şöyle:

İLGİLİ HABER Merkez Bankası bilançosunda tarihi zarar Merkez Bankası, 2023 yılında 818,2 milyar liralık rekor bir zarar açıkladı.
İLGİLİ HABER Dolar/TL'de zirveye yakın seyir: Kurda uzun vadeli beklentiler Dolar kuru yeni güne 32,50'nin üzerinde başlarken, kısa vadeli hareketler için finans piyasalarında veri gündemi ve ekonomi yönetiminin mesajları takip ediliyor. Peki uzun vadede doları ne bekliyor? İşte dolarda IMF'nin 5 yıllık projeksiyonu..
İLGİLİ HABER Erdoğan: Seçim ekonomisi uygulamayarak sorumluluğumuzu yerine getirdik Yerel seçimler sonrası başlayan 'parlamenter sisteme dönülecek' tartışmalarına son noktayı koyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiye ilişkin "Seçim ekonomisi uygulamayarak milletimize karşı sorumluluğumuzu yerine getirdik. Günü kurtarmak yerine enflasyonu düşürerek kalıcı refah artışı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.
İLGİLİ HABER Mart ayında en fazla konut satılan iller belli oldu Türkiye genelinde konut satışları martta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 düşerek 105 bin 394 oldu. Peki, bu dönemde en fazla hangi illerde konut satışı yapıldı? İşte detaylar..
İLGİLİ HABER Sayfiyeler altın çağını yaşıyor: Son 5 yıllık fiyat değişimleri Türkiye’nin sayfiye bölgeleri, pandemi öncesinde yaz döneminde tatil amaçlı gidilecek yerler olarak görülürken, artık dört mevsim yaşanan yerler haline geldi. Peki, bu bölgelerde kira ve satış fiyatları son 5 yılda nasıl değişti? İşte detaylar..
İLGİLİ HABER BYD'nin yeni hibrit aracı Avrupa'dan önce Türkiye'de: İşte lansman fiyatı BYD'nin D-SUV segmentindeki şarj edilebilir hibrit modeli SEAL U DM-i, lansmana özel fiyatıyla Avrupa'dan önce Türkiye'de satışa çıkarıldı. İşte hibrit aracın lansman fiyatı ve özellikleri...
İLGİLİ HABER USK, çiğ süt tavsiye fiyatını belirledi Ulusal Süt Konseyi (USK), çiğ süt tavsiye fiyatının 1 Mayıs'tan geçerli olmak üzere üreticinin eline litre başına net 14,65 lira geçecek şekilde belirlenmesine karar verdi.
İLGİLİ HABER Et ve Süt Kurumu'ndan et fiyatlarına zam Et ve Süt Kurumu (ESK), et fiyatlarına bugünden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 25 oranında zam yaptı.
İLGİLİ HABER Selektörle radar uyarısı yapanlara kesilen cezalar iptal edildi İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Düzce’de diğer sürücülere selektörle radar denetimini haber veren 14 sürücüye kesilen trafik cezalarının iptal edildiğini açıkladı. Yerlikaya, trafikteki radar denetimlerinin ise önümüzdeki günlerde daha da artırılacağını söyledi.
İLGİLİ HABER Amerikalı zenginlerin ikinci pasaport için tercih ettiği 5 ülke Insider'a göre sosyal ve politik istikrarsızlıktan endişe duyan Amerika'daki mega zenginler, ağırlıklı olarak 5 ülkeden ikinci pasaport alıyor. İşte Insider'ın aktardığı zengin Amerikalıların ikinci pasaportta uğrak 5 rotası..
İLGİLİ HABER Togg'un yeni SUV modeli için tarih verildi TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, "T10F'nin sonrasının da çalışmalarını yapıyoruz, yani hep söylediğimiz B segmentindeki bir SUV'un çalışmalarını yapıyoruz. Seneye bu vakitler T10F'nin satışları başladıktan bir müddet sonra da T8X'i de göstermeye hazır hale gelebiliriz." dedi.
İLGİLİ HABER Asgari ücret ve emekli aylıkları neden artırılmıyor?: Prof. Dr. Aziz Çelik 5 madde ile açıkladı Prof. Dr. Aziz Çelik, asgari ücret ve emekli aylıklarının neden artırılmadığını 5 madde ile açıkladı.
REKLAMI KAPAT X